ReklamaA1 - Inwestycja Nove Rydzewo

Szlak żeglugowy na Mazurach otwarty. Trwają jednak nadal remonty kanałów

BieżąceInwestycje3 maja 2022, 9:17
Szlak żeglugowy na Mazurach otwarty. Trwają jednak nadal remonty kanałów
 fot. Wody Polskie

Mimo oficjalnego otwarcia szlaku żeglugowego Wielkich Jezior Mazurskich, żeglarze powinni jednak zachować ostrożność płynąc mazurskimi kanałami. Na części z nich nadal trwają remonty, mimo to Wody Polskie nie zdecydowały się, podobnie jak w ubiegłym roku, na ich zamknięcie.

Te kanały mazurskie już są gotowe do żeglugi

Zakończył się już remont Kanału Piękna Góra łącznego jezioro Tajty z jeziorem Kisajno. Przebudowane zostało 140 m umocnień kanału wraz z małą korektą główki wyjściowej na jezioro Kisajno. Kanał został także udrożniony do głębokości 1,6 m, co zapewni właściwe parametry klasy drogi wodnej (I A).

Zastosowana technologia ścianek szczelnych stalowych zwieńczonych oczepem żelbetowym pozwoli na długotrwałe i bezobsługowe jego użytkowanie w przyszłości. Remont Kanału trwał od września ubiegłego roku i kosztował ponad 3 miliony złotych.

Na początku roku natomiast, zakończył się remont Kanału Tałckiego łączącego jezioro Tałty z jeziorem Tałtowisko. Kanał o długości 1,6 km przeszedł kompleksową przebudowę. Powstało także 8 przejścia dla zwierząt w postaci opasek z kiszek faszynowych oraz umocniono i pogłębiono dno kanału dla uzyskania wymaganej głębokości 1,6 m. Remont Kanału Tałckiego trwał 1,5 roku i kosztował ponad 27 milionów złotych.

Na tych mazurskich kanałach jeszcze trwają remonty

Ze względu na remont kanałów Mioduńskiego, Szymońskiego, Węgorzewskiego oraz rzeki Węgorapy, na drodze wodnej możliwe są utrudnienia w ruchu oraz wydłużony czas oczekiwania na wejście do kanałów. Należy jednak podkreślić, że mimo prowadzonych prac, kanały - podobnie jak w ubiegłym roku - przez cały sezon żeglugowy pozostaną otwarte dla ruchu i będzie można nimi pływać.

Szlak żeglugowy na Mazurach otwarty. Trwają jednak nadal remonty kanałów

Największe zaawansowanie prac jest Kanale Mioduńskim. Zakończyły się tam prace rozbiórkowe i pogrążanie ścianek szczelnych. Trwa wykonywaniem drenażu oraz roboty związane z wykonaniem oczepu. Remont potrwa do końca lipca br. Na Kanale Szymońskim trwają rozbiórki istniejącego ubezpieczenia oraz pogrążane są kolejno ścianki szczelne. Kontynuowane jest także wykonywanie drenażu oraz oczepu. Termin zakończenia robot budowlanych to kwiecień 2023 r.

Na Kanale Węgorzewski i rzece Węgorapie trwają prace rozbiórkowe i pogrążanie ścianek szczelnych. Inwestycje zakończą się tam kolejno w kwietniu i maju 2023 roku.

Wody Polskie ogłosiły przetarg na remont śluzy i jazu w Karwiku. Termin otwarcia ofert zaplanowano na 11 maja.  Oznacza to, że śluza Karwik będzie otwarta dla żeglugi w okresie wakacyjnym.

- Szacujemy, że pracę mogą się tam rozpocząć pod koniec sierpnia lub we wrześniu. W maju planowane jest także ogłoszenie przetargu na remont Kanału Giżyckiego oraz śluzy Guzianka I – informują Wody Polskie.

Inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego.

Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.).

Przebudowa kanałów przyczyni się do poprawy drożności szlaku wodnego, a co za tym idzie do wzrostu bezpieczeństwa, a także zwiększenia potencjał turystyczny regionu, z zachowaniem jego walorów środowiskowych.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ruda

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Tło Dla Mew