Szlakiem rowerowym Green Velo po Mazurach

2 lipca 2019, 9:23

Fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, biegnący przez województwo warmińsko-mazurskie, nazywany jest Królestwem Eowerowym Północne Mazury (odcinek ten liczy około 420 kilometrów). Urokliwa trasa zaskakuje dzikością przyrody i różnorodnością krajobrazów.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to około 2 tysiące kilometrów wytyczonej trasy, prowadzącej przez malownicze tereny pięciu województw wschodniej Polski: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jest to najdłuższy, spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce.

Na dwóch kółkach przez Północe Mazury

Green Velo rozpoczyna się w Elblągu, dalej prowadzi przez Frombork, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, dociera do Węgorzewa, następnie przez Banie Mazurskie, Gołdap, gminę Dubeninki, do wiaduktów kolejowych w Stańczykach, i dalej przez Suwalszczyznę i Pojezierze Augustowskie. Królestwo Rowerowe Północne Mazury (taką nazwę nosi fragment Green Velo, biegnący przez województwo warmińsko-mazurskie) prowadzi z dala od zgiełku cieszących się największą popularnością mazurskich miast.

Ze Srokowa…

Od Srokowa trasa wiedzie wydzieloną drogą dla rowerów, biegnącą wzdłuż drogi wojewódzkiej 650. W Leśniewie warto zatrzymać się na kilka chwil i obejrzeć potężne śluzy na Kanale Mazurskim: śluzę Leśniewo Dolne i śluzę Leśniewo Górne. Ci, którzy na dłużej chcieliby nacieszyć się pięknem Wielkich Jezior Mazurskich, mogą zatrzymać się w Miejscu Obsługi Rowerzystów (tzw. MOR), nad brzegiem jeziora Przystań w pobliżu Węgorzewa. W okolicy tego miasta, które nosi miano Rowerowej Stolicy Polski, miłośnicy dwóch kółek mają do wyboru kilka szlaków rowerowych, dzięki którym dotrą do najpiękniejszych zakątków Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Wielbiciele historycznych miejsc mogą wybrać się do Wilczego Szańca, wojennej kwatery Hitlera lub do Mamerek, gdzie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej

… do Gołdapi

Na wschód od Węgorzewa szlak Green Velo prowadzi malowniczym i wygodnym, dawnym torowiskiem kolejowym. Od Bań Mazurskich na wschód rozpościerają się Mazury Garbate, zwane także Dzikimi Mazurami. Dalej trasa prowadzi do drugiego ważnego miasta w tej części szlaku, jakim jest uzdrowisko Gołdap, słynące z tężni solankowych i parku zdrojowego. Na wschód od Gołdapi znajduje się Puszcza Romincka. Wśród atrakcji tych terenów na uwagę zasługują mosty kolejowe w Stańczykach, jedne z najwyższych mostów w Polsce.  

MOR-y i MPR-y do usług!

Niewątpliwie zaletą Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo jest infrastruktura rekreacyjna. Na trasie znajdują się tzw. MOR-y, czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów, zlokalizowane co 8-10 kilometrów, zazwyczaj przy atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscowościach. Są to miejsca odpoczynku, oznakowane i wyposażone w wiaty, ławy, stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci (niektóre również w przenośne toalety i zbiorniki z wodą). Można tam schronić się przed deszczem, a także dowiedzieć się o atrakcjach w okolicy. Na szlaku działa również system MPR-ów, czyli Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Są to obiekty noclegowe, gastronomiczne, atrakcje turystyczne oraz inne podmioty, które zadeklarowały gotowość przyjmowania rowerzystów oraz posiadają w swojej ofercie usługi skierowanie do rowerzystów.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts