ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Szlakiem wojennych zabytków na Mazurach. Te 6 miejsc warto zobaczyć

BieżąceHistoria13 sierpnia 2022, 7:32
Szlakiem wojennych zabytków na Mazurach. Te 6 miejsc warto zobaczyć
 fot. mazury24.eu

Dawne Prusy Wschodnie, obecnie zaś Mazury. Region ten w czasie II wojny światowej odgrywał ważną rolę w wojennej doktrynie Niemiec. W końcu tu, w Wilczym Szańcu, mieściła się kwatera główna Adolfa Hitlera po agresji na ZSRR. Mazury do tej pory pełne są zabytków związanych z ostatnim światowym konfliktem zbrojnym. Miłośnicy historii mają na Mazurach co zwiedzać.

6 miejsc na Mazurach związanych z II wojną światową.


Wilczy Szaniec na Mazurach

Zaczynamy oczywiście od Gierłoży i Wilczego Szańca. Niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44 kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec. Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla wszystkich miłośników historii II wojny światowej.

Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.

Przez obiekt przechodziła linia kolejowa do Węgorzewa. Kwatera Adolfa Hitlera rozciągała się na obszarze 250 ha, ogrodzona była zasiekami. Obiektów strzegły trzy wieże wartownicze oraz betonowe stanowiska strzeleckie. Wilczy Szaniec był doskonale zamaskowany. Na dachach budynków posadzono nawet krzewy i drzewa. W Wilczym Szańcu stworzono całe miasto wojskowe. Mieszkało tu nawet kilka tysięcy osób, zbudowano cały zespół fortyfikacji, w tym schrony, bunkry, baraki, lotniska, stację kolejową, system ciepłowni i wodociągów oraz urządzenia klimatyzacyjne.


Giżycki Region Umocniony

Miłośnicy historii będąc na Mazurach z pewnością chętnie odwiedzą Giżycki Region Umocniony. Warto tam obejrzeć również pozostałość dwóch schronów bojowych w okolicach miejscowości Przerwanki. Po odrzuceniu przez Niemcy zakazu militaryzacji na Mazurach rozpoczęto budowę umocnień wojskowych. W latach 1936-37 powstał Giżycki Region Umocniony, którego część stanowiły również schrony bojowe w Przerwankach.

Obecnie to tylko ruiny tych budynków, które zostały wysadzone przez żołnierzy Armii Czerwonej. Warto jednak wiedzieć, że w tym rejonie toczyły się walki. Niemcy długo bronili się w schronach. Rosjanie ich nie zdobyli, ponieważ przeciwnik w końcu opuścił ten rejon umocnień.


Bunkry w Mamerkach

Wszystkich pasjonatów historii, szczególnie ostatniej wojny światowej, z pewnością zainteresuje kompleks bunkrów w Mamerkach. Te wojskowe obiekty ochronne nie tylko można zobaczyć, ale również zwiedzić! To prawdziwa perełka turystyki historycznej. Prawdziwie samowystarczalne miasteczko wojenne.

Kompleks 30 niezniszczonych bunkrów, zlokalizowanych 8 kilometrów za Węgorzewem. To tu mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) podczas agresji Niemiec na ZSRR. To tu w latach 2016 i 2017 poszukiwano zaginionej Bursztynowej Komnaty.


Kwatera Dowództwa Wojsk Lotniczych „Robinson”

Kwatera Dowództwa Wojsk Lotniczych o kryptonimie "Robinson" znajdująca się w lesie Kumiecie na północ od miasta, a obecnie na terenie ośrodka wczasowego (Sanatorium Uzdrowiskowe "Wital" Kumiecie Zdrój).

Kwatera powstała na miejscu ośrodka badawczego Luftwaffe. Na stacji w Kumieciach miejsce postoju miał pociąg sztabowy dowódcy Luftwaffe marszałka Göringa o kryptonimie "Asien". Na wschód od drogi do przejścia granicznego, w lesie znajdują się ruiny wyrzutni lub hamowni silników ośrodka badawczego.

W 1939 r. wybudowano tu baraki, bunkry oraz lotnisko polowe. Doprowadzono tory linii kolejowej dla pociągów specjalnych. Herman Göring miał do dyspozycji pociągi: Asien oraz od II 1943 r. - Pommern I. Sztab marszałka dysponował pociągiem specjalnym Robinson (od II 1943 r. - Pommern II).


Hochwald - polowa kwatera Heinricha Himmlera

Hochwald - polowa kwatera Heinricha Himmlera – wysokiego dygnitarza III Rzeszy, szefa owianego złą sławą SS i Policji, znajduje się w miejscowości Pozezdrze, obok trasy Węgorzewo - Giżycko. Składa się z kilku obiektów ochronnych, zniszczonych przez wycofujące się z tego terenu niemieckie oddziały.

Budowę bunkra Himmlera ukończono w 1941 r. Znajduje się ukryty w lesie, jak większość tego typu obiektów. Grubość ścian i stropu dochodzi do 2 metrów.

Cała kwatera Himmlera to spory kompleks składający się z 9 budynków - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego -należącego do Heinricha Himmlera.

Teren otoczony był zasiekami oraz wieżami strażniczymi. Wszystkie schrony zostały zniszczone przez wycofujące się przed Armią Czerwoną wojska niemieckie. Wśród tych zrujnowanych obiektów najlepiej zachował się schron Himmlera.


Skansen Fortyfikacji Prus Wschodnich

Andrzej Strużyk – wielki miłośnik historii i militariów otworzył w Bakałarzewie, w dawnych bunkrach z okresu II wojny światowej, muzeum ukazujące burzliwą historię linii umocnień Prus Wschodnich. Bunkry w Bakałarzewie - obiekty wchodziły w skład linii Ostpreussen Schutzstellung czyli Wschodniopruskiej Pozycji Obronnej, biegnącej wzdłuż granicy dawnych Prus oraz były częścią Mazurskiej Pozycji Granicznej (Masurische Grenzstellung), ciągnącej się na zachód od Bakałarzewa wzdłuż rzeki Rospudy.

Całość obiektu składa się z pięciu schronów biernych oraz obiektów klasy Bneu A, których żelbetonowe mury zewnętrzne miały grubość nawet 3,5 metra. Trzonem tych umocnień jest dwukondygnacyjny schron z zachowaną kopułą pancerną ckm typu 20P7. Budową umocnień zajmowały się między innymi jednostki inżynieryjne Wehrmachtu oraz organizacja Todt.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 47

 • 35
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Port u Faryja