ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Szukamy wiosny na Mazurach. Zajrzeliśmy do Mrągowa

Bieżące29 kwietnia 2021, 8:51
Szukamy wiosny na Mazurach. Zajrzeliśmy do Mrągowa
 fot. Arkadiusz Skrodzki

Każdy z nas już z utęsknieniem jej wypatruje. Za oknem, patrząc na słupek termometru, spacerując po uliczkach miast czy leśnych ścieżkach. Wiosna…tak oczekiwane ocieplenie i możliwość spędzania czasu na łonie przyrody, nad mazurskimi jeziorami, w zielonych lasach. Również My ruszyliśmy na Mazury w poszukiwaniu wiosny.

Wszyscy czekamy już na wiosnę, mamy dość zimy, chcemy w końcu wyjść z domów, spacerować, odwiedzić Mazury, złapać trochę ciepłych promieni słonecznych. Także My ruszyliśmy w trasę po mazurskich zakątkach.

Tym razem nasz fotoreporter zajrzał w poszukiwaniu wiosny do Mrągowa na Mazurach.

Na terenie miasta znajdują się trzy wielkie jeziora: Czos – dzieli się na dwie odnogi oddzielone od siebie Górą Czterech Wiatrów, Sutapie Małe, Sołtysko, Magistrackie. Warto również wspomnieć o malowniczym jeziorze Juno położonym na północ od Mrągowa. Ten akwen łączy się z jeziorem Czos oraz jeziorem Kiersztanowskim.

Pierwsze wzmianki o Mrągowie pochodzą z XIV wieku i wiążą się z krzyżacką osadą „Sensburg” na ziemiach pruskiego plemienia Galindów. Nazwa ta przetrwała razem z polską nazwą „Ządzbork” do 1947 roku. W latach 1404 – 1407 miasto otrzymało prawo miejskie od wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Jungingena.

Co warto w Mrągowie zobaczyć:

  • Ratusz – znajduje się w centralnym punkcie miasta. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jest otoczony licznymi kamieniczkami, które oddają klimat dawnej architektury.
  • Strażnica Bośniacka – znajduje się obok ratusza. Pochodzi z XVIII wieku. Obecnie w strażnicy znajduje się izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi.
  • Wieża Bismarcka – jest zlokalizowana w parku im. W. Sikorskiego na Wzgórzu Jaenike. Po remoncie na wieżę można już wejść.
  • Stara Chata – obecnie restauracja. Mieści się w jednym z najstarszych budynków miasta, zbudowanym z niewypalanych cegieł. Przez ponad sto lat budynek zajmowali Żydzi, prowadząc w nim dwa zakłady szewskie i zakład krawiecki konfekcji ciężkiej.
  • Zabytkowe kamienice – centrum Mrągowa składa się głównie z kamieniczek, położonych przy brukowanych ulicach, co bardzo dobrze odzwierciedla klimat dawnego mazurskiego miasteczka.
  • Apteka „Pod Orłem” – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych budynków w mieście z początku XIX w. W 1819 założona została tu pierwsza w Mrągowie apteka i istnieje do dziś. Na zewnętrznej ścianie budynku znajduje się figura orła.
  • Cerkiew prawosławna – budynek zbudowany w 1895 roku jako bożnica żydowska, która podczas Nocy Kryształowej została zdewastowana. Obecnie mieści się tu kościół prawosławny pw. Przemienienia Pańskiego. W 2000 roku odnowiono wnętrze budynku.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew