ReklamaA1 - Sailing Machine

Ta trasa połączy krajową „siódemkę” z Warmią i Mazurami

BieżąceInwestycje7 maja 2021, 6:55Komentarzy: 2
Ta trasa połączy krajową „siódemkę” z Warmią i Mazurami
 fot. warmia.mazury.pl

Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski razem z Wiceministrem Infrastruktury Rafałem Weberem wzięli udział w podpisaniu programu inwestycyjnego dla drogi ekspresowej S5 w woj. warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim oraz podpisaniu programów inwestycji dla prac przygotowawczych do budowy drogi ekspresowej S5 między Grudziądzem a Wirwajdami.

Wizyta Ministra Rafała Webera

- Droga ekspresowa S5 Ornowo - Wirwajdy to inwestycja, od której rozpoczynamy budowę połączenia S7 z autostradą A1. Dzięki tej trasie powstanie wygodny i bezpieczny korytarz transportowy łączący Olsztyn i Ostródę z Grudziądzem, Bydgoszczą, Poznaniem i Wrocławiem. Budowa S5 przyczyni się do aktywizacji gospodarczej i dalszego rozwoju turystycznego terenów Warmii, Kujaw i Pomorza – mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Inwestycja jest realizowana w systemie Projektuj i buduj, w którym wykonawca ma możliwość optymalizacji rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym i wykonawczym. Obecnie trwają prace związane z odhumusowaniem dróg serwisowych w rejonie przecięcia nowoprojektowanej drogi S5 z drogą krajową nr 16 w miejscowości Wirwajdy. W dalszej kolejności przygotowywane będą pozostałe drogi serwisowe oraz trasa główna. Na przełomie lipca i sierpnia 2020 r. planowana jest przebudowa kolizji teletechnicznych i elektroenergetycznych w rejonie Wirwajd.

Budowa drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy jest częścią inwestycji „Budowa obwodnicy Ostródy”, współfinansowanej ze Środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie z UE wynosi 285 mln zł, a całkowita wartość projektu to 623 mln zł.

Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2020-2023.

Pierwszy krok do połączenia A1 z S7

Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7). Stanowić będzie element ciągu dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód - zachód, na który złożą się: S10 Szczecin - Piła - Bydgoszcz, S5 Bydgoszcz - Grudziądz - Ostróda, S7 Ostróda - Olsztynek, S51 Olsztynek - Olsztyn, S16 Olsztyn - Ełk oraz S61 Ełk - Budzisko.

Studium korytarzowe dla S5

Przygotowania do realizacji odcinka S5 pomiędzy A1 i S7 o długości około 85 km rozpoczęły się w 2015 roku, od ujęcia tej trasy w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. GDDKiA rozpoczęła prace przygotowawcze od opracowania studium korytarzowego, podstawowego dokumentu projektowego kompleksowo przedstawiającego drogowe zamierzenie inwestycyjne. Prace nad studium są już na ukończeniu.

Obszar objęty studium korytarzowym obejmuje teren trzech województw, 14 powiatów i 53 gmin. Opracowanie to umożliwi określenie optymalnych korytarzy dla potencjalnych przebiegów tej trasy.

Na podstawie warmia.mazury.pl

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew