ReklamaA1 - Sailing Machine

Tak pięknie prezentował się park w Mrągowie

BieżąceHistoria23 marca 2021, 8:58
Tak pięknie prezentował się park w Mrągowie
 fot. Janusz Skibik/Visit Mrągowo

Obecny park Sikorskiego w Mrągowie, czyli dawne wzgórze Jaenike, czeka rewitalizacja. Za kilka miesięcy pojawią się tu m.in.: ścieżki zdrowia, przyrodnicza i historyczna, place sensoryczne, punkt widokowy, parkour, siłownia zewnętrzna, zdroje wody pitnej, parkingi rowerowe czy interaktywne tablice. Visit Mrągowo przypomina bogatą historię tego miejsca.

Wzgórze Jaenike (Hermann Jaenike był burmistrzem Sensburga) było do I wojny światowej miejscem spotkań i spacerów – można zobaczyć pozostałości po fontannie i pomnikach.

Wieża Bismarcka

Do czasów obecnych zachowała się wieża Bismarcka. Takie wieże budowano w Niemczech na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka (1815-1898), który był uważany za bohatera narodowego. Rada miasta Sensburga podjęła w 1902 r. decyzję o jej budowie. Uroczyste otwarcie odbyło się 18 sierpnia 1906 r. Była to pierwsza Wieża Bismarcka na Mazurach. Jej wysokość wynosi 23 m.

W okresie międzywojennym była punktem widokowym wyposażonym w lunety. Wieża Mrągowo od końca 2019 r. jest udostępniona turystom. Jednym z bardzo ważnych elementów mrągowskiej wieży, który jednak zaginął po 1945 r., był medalion Bismarcka.

Cmentarz ewangelicki

U stóp Wieży Bismarka między ulicą Brzozową a Spacerową rozciąga się teren zabytkowego cmentarza ewangelickiego, który istniał w latach 1853-1998. Poniżej wieży znajduje się również cmentarz wojenny z czasów I w. św. Pochowano na nim kilkudziesięciu żołnierzy, którzy zginęli w czasie przemarszów i walk różnych armii (głównie Francuzów i Rosjan). Na tym terenie znajdowały się już mogiły żołnierskie (poległych w poprzednich dziesięcioleciach w walce z Francuzami). Na wzgórzu Jaenike znajdował się dawniej pomnik wojenny.

Tak pięknie prezentował się park w Mrągowie

Kirkut żydowski

Poniżej wzgórza, przy skrzyżowaniu ulic Brzozowej, Mickiewicza z Mrongowiusza, był kirkut założony w 1859 r.  W 1936 r. gestapowcy podłożyli na nim materiały wybuchowe i wysadzili w powietrze nagrobki Żydów najbardziej zasłużonych dla miasta. Na cmentarzu pozostały tylko płyty z piaskowca Żydów najbiedniejszych (sklepikarzy, rzemieślników, sprzątaczy ulic). W 1947 r. teren zniwelowano. Pojedyncze płyty nagrobne z cmentarza zachowały się w fundamentach niektórych domów zbudowanych po wojnie oraz w schodach bram cmentarza ewangelickiego. W 2018 r. na niewielkim pagórku przy ogrodzeniu cmentarza komunalnego od strony świateł odsłonięto tablicę upamiętniającą kirkut.

Cmentarz prawosławny

Na niewielkiej skarpie naprzeciwko mieści się mały cmentarz prawosławny. Powstał on z niezagospodarowanej części cmentarza ewangelickiego. Służył rodzinom wyznania prawosławnego, które osiedliły się w Mrągowie w latach 1945-1948 oraz 1957-1958 w ramach repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich.

Wyżej po prawej stronie ul. Brzozowej (kierując się od strony skrzyżowania ulic Brzozowej, Mickiewicza z Mrongowiusza) znajduje się cmentarz komunalny, obecnie nieużytkowany. Naprzeciwko wejścia stoi pomnik przyrody – ponad dwustuletnia lipa.

W latach 30. informacja turystyczna wydała folder „Sensburg. Uzdrowisko otoczone mazurskimi jeziorami i lasami”, w którym przeczytamy m.in. o propozycji wycieczki do Wieży Bismarcka.

"Do Wieży Bismarcka. Ulicą Biskupiecką (ul. Mickiewicza) z jej „krzywym domem” w kierunku wzgórza drogą przez cmentarze do Wieży na wzgórzu Jaenike (nazwa pochodzi o honorowego mieszkańca miasta, byłego Burmistrza). Z platformy widokowej przepiękna panorama miasta i okolicy, z licznymi połaciami zielonych lasów, niebieskich jezior (z tego miejsca można doliczyć się 14 połyskujących w słońcu niebieskich powierzchni luster wody), łąki, pola, wsie i gospodarstwa rolne przypominają ornamenty pięknego dywanu ułożonego u stóp obserwatora."

Zdjęcia Sensburga autorstwa pana Janusza Sibika.

Źródło: Visit Mrągowo/facebook

  

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew