ReklamaA1 - Przystań Nautica

Takich inwestycji na Mazurach jeszcze nie było

Inwestycje31 grudnia 2020, 13:36Komentarzy: 3
Takich inwestycji na Mazurach jeszcze nie było

Ponad 370 mln zł kosztuje budowa i przebudowa infrastruktury na mazurskich akwenach. O zaletach tych inwestycji rozmawiano podczas konferencji on-line „Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Inwestycje, jakich jeszcze nie było”.

Projekt „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020 przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Ten wielki projekt powstał w wyniku współpracy samorządu województwa oraz partnerów samorządowych wchodzących w skład Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, a także przy udziale Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Jego główne cele to poprawa stanu technicznego oraz bezpieczeństwa i warunków żeglugi turystycznej, sportowej i pasażerskiej, wzrost drożności i przepustowości szlaków wodnych, rozwój infrastruktury związanej z właściwym ukierunkowaniem ruchu turystycznego, a w rezultacie zwiększenie konkurencyjności gospodarczej i atrakcyjności Mazur.

- Szlak Wielkich Jezior Mazurskich nadaje charakter naszemu regionowi. To zasługa niezwykłej natury, ale też wyjątkowych ludzi, którzy tu żyją. Działacze, aktywiści i samorządowcy ciężko pracują nad kształtem oraz funkcjonalnością szlaku. Efekt jest znakomity, dziś Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich i pierwszą polską śluzą na Mazurach możemy pochwalić się przed całym światem. Tego typu inwestycje pokazują, jak wielką siłę sprawczą mają samorządy i fundusze europejskie. Projekt jest również wiatrem w żagle dla lokalnej przedsiębiorczości - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Potrzebę remontu potwierdzają chyba wszyscy żeglarze, miłośnicy piękna naszych szlaków wodnych. Zaczęliśmy wakacje w zmienionych warunkach, jednak Warmia i Mazury jak co roku chętnie przyjmują gości. Szczególnie teraz większość z nas woli odpoczywać w bardziej kameralnych warunkach, w miejscach spokojnych, niezatłoczonych, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Mamy do tego znakomite warunki i stale polepszamy komfort wypoczynku. Zachowanie dziedzictwa, komfort życia i bezpieczeństwo - te cele stawiamy sobie przy projektowaniu zrównoważonego rozwoju, a inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich się w te cele wyraźnie wpisują.

Całkowita wartość projektu wynosi prawie 370 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to kwota ponad 250 mln zł. Długość wybudowanych lub zmodernizowanych wodnych szlaków turystycznych wyniesie 14,76 km. Przebudowa dotyczy również ośmiu kanałów (Giżycki, Grunwaldzki, Mioduński, Szymoński, Tałcki, Piękna Góra, Węgorzewski oraz Śniardwy - Roś).

Wszystkie inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich powinny zakończyć się do końca 2023 roku.

Podczas konferencji online, która podsumowywała pierwszy etap realizacji tego przedsięwzięcia, nie zabrakło rozmów o synergii PGW „Wody Polskie” z lokalnymi samorządami czy debaty przedstawicieli PGW „Wody Polskie” i Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich 2020 pod kątem zadań realizowanych oraz planowanych.

Z kolei pracownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przedstawili zagadnienia związane z bezpieczeństwem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele lokalnej turystyki wodnej.

Inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich:

Etap I - budowa śluzy „Guzianka II”, udrożnienie szlaku wodnego na przesmyku jezior: Mikołajskie - Tałty oraz przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego.

Partnerzy: gmina Mikołajki, gmina Ryn, Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”

Całkowita wartość etapu: 38,5 mln zł, dofinasowanie: 23,1 mln zł

Etap II A - udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowa nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy.

Partnerzy: gmina Mikołajki, gmina miasto Giżycko, gmina Pisz, gmina Ruciane-Nida

Całkowita wartość etapu: 55,8 mln zł, dofinasowanie: 40 mln zł

Etap II B - przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Partnerzy: Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”

Całkowita wartość etapu: 163,5 mln zł, dofinasowanie: 98,4 mln zł

Etap III - remont śluzy „Guzianka I”, śluzy i jazu w Karwiku, jazu w Kwiku, udrożnienie szlaku wodnego WJM poprzez prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa i umocnienie 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

 • 21
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina