ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

Tegoroczny ruch turystyczny na Mazurach odbywał się głównie w weekendy

Bieżące9 września 2023, 14:53Komentarzy: 1
Tegoroczny ruch turystyczny na Mazurach odbywał się głównie w weekendy
 fot. mazury24.eu

Tegoroczny sezon turystyczny na Mazurach można uznać za udany, choć miał on charakter weekendowy. Przybyło krajowych i zagranicznych turystów - poinformowało Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku.

Jak przekazał dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku Robert Kempa, porównując tegoroczne dane z ubiegłym rokiem widzimy, że turystów przybyło o ponad 5 proc. Przybyło krajowych, przybyło zagranicznych, przybyło klientów informacji turystycznej i nie ubyło gości największej biletowanej atrakcji turystycznej Twierdzy Boyen Giżycko.

- Ponad 129 tys. turystów zrealizowało ponad 305 tys. noclegów, co dobitnie potwierdza tezę o "weekendowym" charakterze tegorocznego sezonu i skracaniu pobytów - wskazał dyrektor Kempa.

Centrum Informacji Turystycznej w Giżycku policzyło przyjezdnych przy pomocy danych z logowań do sieci GSM.

- Dziś nawet przedszkolak „uzbrojony” jest w telefon komórkowy. Przemieszczając się wraz ze swoim telefonem pozostawiamy „ślad” w postaci logowań do kolejnych masztów, które zabezpieczają naszą łączność ze światem. Ów „ślad” pozwala nam zebrać dane o ruchu turystycznym - wskazał dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku Robert Kempa.

Giżyckie Centrum zbiera te dane od lat. Tegoroczne dane stoją w całkowitej sprzeczności z wypowiedziami ogłaszającymi nawet 30 proc. spadek ruchu turystycznego w niektórych miejscach Mazur, też nad Bałtykiem, a także w górach.

Od czerwca do sierpnia w powiecie giżyckim było prawie 130 tysięcy turystów, którzy skorzystali przynajmniej z jednego noclegu, podczas gdy w ub. roku w tym samym czasie było ich 123 tysiące. Turystów krajowych w tym sezonie było 113 tysięcy (w 2022 - 105 tysięcy) a zagranicznych - 9,4 tysięcy. (w 2022 - 8,7 tysięcy).

Odwiedzających (przyjezdnych, którzy nie korzystali z noclegów) było w te wakacje prawie 50 tysięcy (w 2022 r. - 45,5 tysiąca), w tym krajowych 11,5 tysięcy (w 2022 r.- 7,6 tysięcy) a z regionu 38,6 tysięcy (w 2022 r. - 37,3 tysięcy).

W porównaniu z ubiegłym rokiem o 16,5 proc. wzrosła w tym sezonie liczba osób obsłużonych w Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku i 0,6 proc. więcej osób odwiedziło Twierdzę Boyen.

Na podstawie informacji Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów