ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

To był intensywny rok prac drogowych na Warmii i Mazurach

BieżąceInwestycje3 stycznia 2021, 9:21
To był intensywny rok prac drogowych na Warmii i Mazurach
 fot. GDDKiA Olsztyn

Mijający rok okazał się przełomowym czasem dla dwóch dużych projektów na etapie przygotowawczym. GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy S16 Mrągowo - Ełk oraz zakończono prace nad studium korytarzowym dla drogi ekspresowej S5 Ostróda - Nowe Marzy.

W 2020 roku prace budowlane i projektowe toczyły się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na odcinkach o łącznej długości 107 km, a dodatkowo olsztyński oddział GDDKiA nadzoruje realizację czterech odcinków drogi ekspresowej S7 o łącznej długości 71 km. Łączna wartość realizowanych prac to ok. 5,4 mld zł.

Droga ekspresowa S61

Szczuczyn - Ełk Południe

Odcinek o długości ok. 23,3 km jest w budowie od marca 2020 r. Wartość umowy w formule Projektuj i buduj to niemal 700 mln zł. Roboty ziemne są na poziomie 50 proc. zaawansowania. Trwają prace na 17 z 19 obiektów inżynierskich. Rozpoczęło się układanie nawierzchni betonowej. Ułożono już 2,6 km nawierzchni betonowej. W ostatnim okresie ruszyły prace przy budowie obiektu nad rzeką Ełk. Został tam postawiony obiekt tymczasowy umożliwiający dostęp do wschodniego brzegu rzeki. Rozpoczęto prace ziemne na terenie MOP-u Niekrasy, gdzie do 16 listopada trwały ratownicze prace archeologiczne na odkrytym cmentarzu ewangelickim.

Ogółem zaawansowanie rzeczowe wszystkich prac na kontrakcie przekroczyło 45 proc.

Ełk Południe - Wysokie

Długość odcinka to ok. 22,9 km (w tym połączenie z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o długości ok. 4 km). Wartość umowy w GDDKiA formule Projektuj i buduj to 686 mln zł. Pod koniec września br. uzyskano dla tego zadania decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a pierwsze prace ruszyły na początku października. Obecnie na budowie toczą się prace przygotowawcze. Trwa karczowanie, prowadzone jest też odhumusowanie i dogęszczanie terenu oraz wymiany gruntu.

Wysokie - Raczki

Ponad dwudziestokilometrowy odcinek jest w budowie od października 2019 r. Wartość umowy w formule Projektuj i buduj to 484 mln zł. Aktualnie prowadzone są roboty drogowe na trasie głównej i drogach dojazdowych. Rozpoczęte zostały już roboty bitumiczno-asfaltowe. Trwają intensywne prace na wszystkich 19 obiektach mostowych, z czego na sześciu z nich zaawansowanie przekroczyło 90 proc. Przebudowy wszystkich kolizji w zakresie poszczególnych branż zostały zakończone. Prowadzone są dalsze roboty w zakresie branży wodociągowo-kanalizacyjnej, energetycznej, telekomunikacyjnej i melioracyjnej. W miejscach, gdzie jest to możliwe, prowadzone są roboty wykończeniowe oraz nasadzenia zieleni. W dalszej perspektywie planowane jest rozpoczęcie docelowych prac nad nawierzchnią główną z betonu cementowego oraz budowa elementów systemu zarządzania ruchem. Zaawansowanie rzeczowe kontraktu wynosi ok. 60 proc.

Droga ekspresowa S5

Ornowo - Wirwajdy

Droga S5 na odcinku Ornowo - Wirwajdy będzie miała długość ok. 5 km. Będzie to droga o przekroju dwujezdniowym. Powstanie na niej węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt. Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy jest kontynuacją obwodnicy Ostródy. Nowy odcinek ułatwi dojazd z DK16 do istniejącej obwodnicy, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz - Ostróda. Prace budowlane na tym odcinku zaczęły się latem br. Obecnie prowadzone są wymiany gruntów, trwają prace przy fundamentach obiektów inżynieryjnych. Rozpoczęły się przebudowy kolizji energetycznych i wodociągowych. Zaawansowanie rzeczowe robót wynosi ponad 10 proc.

Droga ekspresowa S16

Borki Wielkie - Mrągowo

Inwestycja o wartości 626 mln zł jest kolejnym etapem rozbudowy drogi ekspresowej S16. Nowy odcinek drogi będzie miał długość około 16 km, w tym ok. 13 km w ciągu S16. Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej. Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez węzły drogowe. Zadanie jest realizowane w systemie Projektuj i buduj. Obecnie trwa etap projektowania. GDDKiA złożyła już wniosek o wydanie decyzji ZRID. Rozpoczęcie robót możliwe będzie w II połowie 2021 r.

Jutro opublikujemy inwestycje drogowe, które są planowane w tym roku.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz