ReklamaA1 - Odysseya Yachts

To było niesamowite wydarzenie. Tropili nocą sowy na Mazurach

Bieżące27 lutego 2024, 9:30
To było niesamowite wydarzenie. Tropili nocą sowy na Mazurach
 fot. M. Chmielewska/Mazurski Park Krajobrazowy.

W minioną sobotę, 24 lutego w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej odbyła się kolejna już edycja Nocy Sów w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Wydarzenie  przyciągnęło wielu pasjonatów świata sów, którzy wspólnie z nami poznawali tajemnice i ciekawostki z sowiego życia.

Po prelekcjach o sowach każdy uczestnik miał możliwość ozdobienia ekotorby postacią swojego ulubionego ptaka. Powstały piękne prace, które będą miłym wspomnieniem Nocy Sów podczas codziennych czynności.

- Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Natalii Woźniak, pracownika Gminny Ośrodek Kultury "Pegaz" w Pieckach, która poprowadziła warsztaty – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.

Głównym punktem wydarzenia było jednak nocne wyjście w teren i nasłuchiwanie sów. Przy bezchmurnym, księżycowym niebie, swoimi odgłosami uraczył wszystkich samiec puszczyka. Odzywał się kilkukrotnie, a nawet udało się dostrzec jego sylwetkę, przelatującą między drzewami.

Po emocjonującym spacerze wszyscy ogrzali się przy ognisku. Organizatorzy dziękują Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni za użyczenie kijków na ognisko oraz Sołectwu Krutyń za udostępnienie miejsca ogniskowego.

- Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy miło spędzili czas i zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. Dlaczego właśnie w lutym? Ponieważ puszczyki (i puchacze) rozpoczynają właśnie w lutym swój okres godowy – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie.

Pomysłodawcami i organizatorami Nocy Sów jest Stowarzyszenie Jestem na pTAK! W wydarzenie włączają się też inne organizacje i instytucje, a także przyrodnicy i obserwatorzy przyrody z różnych części kraju. Dotychczas zorganizowaliśmy już dziesięć edycji Nocy Sów. Pierwsza odbyła się w 2012 roku. Wydarzenie na stałe zagościło nie tylko w naszym kalendarzu, a także wszystkich miłośników sów w Polsce.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka