ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

To jeden z najlepiej zachowanych zamków na Mazurach

BieżąceHistoria13 kwietnia 2021, 6:50Komentarzy: 3
To jeden z najlepiej zachowanych zamków na Mazurach
 fot. zamki.pl

Jeśli chcecie obejrzeć jeden z najlepiej zachowanych krzyżackich zamków na Mazurach, koniecznie wybierzcie się do miejscowości Barciany pod Kętrzynem. Tam znajduje się wspaniały przykład budownictwa obronnego z okresu średniowiecza.

Barciany to duża wieś położona 18 km na północ od Kętrzyna. Znajdujący się tam zamek zbudowany został zapewne na miejscu istniejącego grodu pruskiego, który zdobył Zakon Krzyżacki. Pod koniec XIV wieku wielki mistrz Winrich von Kniprode podjął decyzję o wydzieleniu nowego komturstwa. Zamek został sytuowany na niewielkim wzniesieniu otoczonym bagnami Liwny.

To jeden z najlepiej zachowanych zamków na Mazurach

Budowę murowanego zamku przeprowadzono w latach 1377–1390, jednak nie zbudowano jeszcze wtedy wież. Otaczały go fortyfikacje zewnętrzne oraz fosa. Za fosą od strony wschodniej znajdowało się przedzamcze gospodarcze.

Do roku 1400 wzniesiono mury na planie prostokąta o wymiarach 55x58 oraz skrzydło wschodnie z bramą wjazdową. Następnie dobudowano trzykondygnacyjne skrzydło północne. Na początku XV wieku w narożniku północno-wschodnim dostawiono niską okrągłą basztę.

Po sekularyzacji zakonu zamek był siedzibą zarządcy miejscowego majątku. W tym okresie wybudowano spichlerz przy murze zachodnim.

To jeden z najlepiej zachowanych zamków na Mazurach

Od XIX wieku zamek pozostawał w rękach prywatnych aż do 1945 roku. Po wojnie stanowił siedzibę miejscowego PGR-u. Mieściły się tu biura oraz magazyny.

Później został kupiony przez prywatnego inwestora, który miał w planach przystosować go do funkcji hotelowych. Zamek jest obiektem zamkniętym. Obiekt w Barcianach zachował się w dobrym stanie i pozbawiony wyniosłych wież stanowi przykład zmian w krzyżackiej architekturze militarnej.

Według legend, zamek jest połączony podziemnym tunelem z kościołem we wsi.

Do roku 1945 przed barciańskim zamkiem stał pochodzący z wczesnego średniowiecza kamienny posąg "Baba", który pozostawili po sobie Prusowie. Dziś jego replika znajduje się na dziedzińcu zamkowym w Olsztynie. Z posągiem związana jest legenda o wodzu Barto, który skamieniał z rozpaczy na wieść o zajęciu przez Krzyżaków ziemi barciańskiej.

Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych i nie jest udostępniany do zwiedzania.

Przeczytaj również o wspaniałym pałacu w okolicach Barcian na Mazurach.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

 • 23
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Ryn Park
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka