ReklamaA1 - port 69

To mazurskie miasto ma poważne problemy

Bieżące30 października 2020, 9:55Komentarzy: 1
To mazurskie miasto ma poważne problemy
 fot. UM Ełk

Polscy samorządowcy, w tym również prezydent Ełku, apelują do parlamentarzystów o rekompensatę ubytków w dochodach jednostek samorządów terytorialnych powstałych w wyniku zmian ustawowych wprowadzanych przez rząd. Coraz mniejsze subwencje oświatowe czy zmniejszone wpływy z podatku PIT do miast powodują, że finanse samorządów pogarszają się z każdym rokiem.

Prezydent Ełku zwrócił się o wsparcie samorządów lokalnych, w tym miasta Ełku do wszystkich posłów i senatorów województwa warmińsko – mazurskiego. W swoim apelu o rozsądne wprowadzanie ustawowych zmian przez rząd, prezydent Tomasz Andrukiewicz wykazał pogarszające się finanse w budżecie miasta Ełku, spowodowane spadkiem dochodów własnych (w tym z PIT i CIT), a także obniżaniu subwencji oświatowej w stosunku do wydatków miasta w tym zakresie.

- Zmiany które wprowadzacie (jako senatorowie i posłowie), które mogą uprości, ułatwić, polepszyć sprawy, powinniście wprowadzać jak najszybciej. Jeżeli jednak za tymi zmianami idzie, zmniejszenie dochodów dla samorządów, to waszą powinnością jako mieszkańców lokalnych społeczności jest całościowa regulacja tych zagadnień. W tym wypadku jest to rekompensata utraconych dochodów dla gmin , tak jak to wynika z konstytucji – przekonuje Andrukiewicz.

Prezydent Ełku zwrócił uwagę na coraz niższe w stosunku do potrzeb samorządu subwencje oświatowe, które nie pokrywają bieżących wydatków. Wzrastające rządowe podwyżki wynagrodzeń nauczycieli i minimalnej płacy nie znalazły odzwierciedlenia we wzroście subwencji rządowej. Wydatki, jakie ponosi każdego roku miasto Ełk na szkolnictwo na stopniu podstawowym ze własnych środków to kolejno: w 2016 r. – 25,6 mln zł; w 2017 r. – 27,7 ml zł; w 2018 r. – 34 mln zł; w 2019 r. – 37,9 mln zł; w 2020 r. – 48,8 mln zł. Subwencja oświatowa nie pokrywa tych potrzeb. W zestawieniu tym nie uwzględniono przedszkoli i żłobków.

Miasto Ełk, w związku z ubiegłorocznymi zmianami w zakresie podatku PIT, straciło tylko w tym roku 7,9 mln zł. Będzie to przekładało się również na utratę dochodów corocznie w kolejnych budżetach o coraz wyższą kwotę, tj. w 2021r.- 9,5 mln zł; 2022 r.- 10,1 mln zł; 2023 r. - 10,6 mln zł. Są to bardzo duże straty w budżecie Ełku.

Również nowy rządowy projekt ustawy podatkowej powoduje negatywne skutki finansowe w podsektorze samorządowym w wymiarze niemal 1,4 mld zł rocznie. Polskie samorządy walczą o zmianę zapisów ustawy, w tym o zwiększenie udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku PIT.

Kolejnymi obciążeniami dla budżetów gmin bez zapewnienia rządowego finansowania są opłaty na rzecz funduszy gospodarki wodnej i ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami. To wszystko powoduje systematyczne osłabianie finansów polskich samorządów.

Na podstawie UM Ełk

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mlekopol

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaA2 - Ever Boats