ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

„To ogromny cios dla Mazur”. Samorządowcy komentują decyzję rządu

Bieżące25 lutego 2021, 7:14Komentarzy: 1
„To ogromny cios dla Mazur”. Samorządowcy komentują decyzję rządu
 fot. mazury24.eu

Nie milkną echa decyzji rządu o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń pandemicznych nałożonych tylko na region Warmii i Mazur. Samorządowcy z Mazur są zaskoczeni i zbulwersowani. Jak wskazują dopiero co uruchomili ponownie placówki muzealne, obiekty sportowe a hotele zdążyły się już otworzyć. Ponowny całkowity „lockdown” może być dla Mazur bardzo kosztowny.

Poluzowanie obostrzeń pandemicznych to był oddech dla Mazur. Ponownie otwarto placówki muzealne, obiekty kultury, otworzyły się hotele. Co prawda restauracje i tawerny jeszcze muszą zostać zamknięte, jednak zaczęto z nadzieją patrzeć na zbliżającą się wiosnę oraz wzrastający ruch turystyczny, który napędza gospodarkę wielu mazurskich miast.

Ponowne obostrzenia, nałożone przez rząd na województwo warmińsko-mazurskie, to zdaniem samorządowców z Mazur – katastrofa dla regionu.

„Rząd nie patrzy racjonalnie”

- Rząd nie patrzy racjonalnie. Otwiera i zamyka. Jedyne co mogę teraz zrobić, to stanąć przeciwko sanepidowi. Nikomu nie zakażę dalszej działalności – mówi burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. - Jedynym lokalnym przemysłem jest turystyka.

Jak wskazuje burmistrz Mikołajek, wokół hoteli działa kilkanaście zakładów fryzjerskich, sklepy, hurtownie dostarczające żywność.

- U nas nie było tak jak w Zakopanem, nie było tłumów na ulicach. Turyści rozłożyli się po 7 hotelach w mieście. Jeśli nie będę miał wpływów z podatków, jak zapłacę nauczycielom, za co utrzymam pensjonariuszy w Domach Pomocy Społecznej? - pyta Jakubowski.

Piotr Jakubowski przypomina, że w grudniu w imieniu kilkudziesięciu gmin mazurskich proszono rząd, żeby zastosował na Mazurach podobne rozwiązania jak na Śląsku. Chodzi o zwrot z budżetu gminom części umorzonego firmom podatku.

- Dostaliśmy odpowiedź, że na Mazurach nie ma turystów – mówi włodarz Mikołajek.

Ogromny cios dla Mazur

Rozczarowania nie kryje burmistrz Mrągowa i zapowiada wdrożenie pomocy dla lokalnych przedsiębiorców.

- To ogromny cios. Hotele i pensjonaty są już w 100 procentach zarezerwowane. Mamy największą bazę noclegową. Będziemy pomagać przedsiębiorcom, jak możemy, ale możliwości mamy ograniczone. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zwolnimy wszystkie hotele i restauracje z opłaty za koncesję na alkohol za jeden kwartał – zapowiada burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski.

- Nowe obostrzenia to zła wiadomość. W mieście otworzyło się już kino – mówi burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz. - Mam nadzieję, że wprowadzone na razie na dwa tygodnie obostrzenia przyniosą skutek i będzie można wrócić do "jako-takiej" normalności.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz