ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

To się działo na Mazurach. Nieudany zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu

BieżąceHistoria20 lipca 2021, 13:50
To się działo na Mazurach. Nieudany zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu
 fot. mazury24.eu

20 lipca 1944 roku miał miejsce nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera. Na czele grupy spiskowców stał pułkownik Claus Schenk von Stauffenberg. Do ataku na wodza III Rzeszy doszło w Wilczym Szańcu.

Zamach odbył się w kwaterze Hitlera w Wilczym Szańcu niedaleko Kętrzyna. Plan, przygotowany przez przedstawicieli niemieckiego ruchu oporu, zakładał usunięcie przywódcy III Rzeszy, przejęcie władzy i wszczęcie negocjacji pokojowych z aliantami. Śmierć Führera poprzedziłaby pucz wojskowy i zainstalowanie nowego rządu.

Von Stauffenberg, od 1 lipca szef sztabu Armii Rezerwowej, chciał wykorzystać fakt, że może uczestniczyć w naradach z Hitlerem. Początkowo liczył na to, że uda mu się jednocześnie zlikwidować także Himmlera i Göringa. Ich nieobecność udaremniła próby przeprowadzenia zamachu w pierwszych tygodniach lipca. Ostatecznie Stauffenberg zdecydował się na uderzenie na samego Führera.

20 lipca Stauffenbergowi udało się wnieść teczkę z ładunkami wybuchowymi na salę obrad dowództwa III Rzeszy. Położył ją w bezpośredniej bliskości wodza, po czym wyszedł z pomieszczenia pod pretekstem konieczności odbycia rozmowy telefonicznej. W wybuchu, do którego doszło o godzinie 12.42, zginęły cztery osoby. Hitler odniósł jedynie lekkie rany.

Wskutek fiaska zamachu dalszych części planu poza postawieniem w stan gotowości oddziałów rezerwy Wehrmachtu nie zrealizowano.

Część organizatorów spisku, w tym sam Stauffenberg, została schwytana jeszcze tego samego dnia. Pułkownika stracono niedługo po północy 21 lipca.

Zobacz Wilczy Szaniec na archiwalnych, pokolorowanych zdjęciach.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Nowy Harsz