ReklamaA1 - Sailing Machine

To trzeba zobaczyć. Mazury na archiwalnych filmach

BieżąceHistoria18 grudnia 2020, 12:29
To trzeba zobaczyć. Mazury na archiwalnych filmach
 fot. PKF

Jeśli chodzi o historię Mazur cofamy się zazwyczaj do czasów przedwojennych lub nawet do średniowiecza. Często ujmujemy historyczne aspekty związane z okresem I oraz II wojny światowej – do czego niemal obliguje nas spora ilość militarnych zabytków rozsianych w tym regionie. Jednak warto również „spojrzeć wstecz” na Mazury z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Tuż po II wojnie światowej region Mazur przypadł w udziale Polsce. Wielu rdzennych Mazurów, mówiących głównie w języku niemieckim, zdecydowało się na emigrację. Jednak nieliczni pozostali, aby kultywować tradycję swoich przodków.

Na tereny Mazur zaczęli ściągać osadnicy z całej Polski, którzy właśnie na tych ziemiach zaczynali „nowe życie” po wojnie tworząc razem z nielicznymi autochtonami z Mazur nową historię tego regionu, już pod biało-czerwoną flagą.

Mazury z okresu powojennego to niemal „dziki zachód” – pierwsi osadnicy, odbudowywanie miast i wiosek, zasiedlanie nowych ziem. Poznawanie i eksploracja regionu. I do tego wokół prawie dzika, nietknięta jeszcze wielkim przemysłem, przyroda.

Wkrótce Polacy zaczęli doceniać Mazury z pięknymi jeziorami, lasami, idealnymi miejscami do wypoczynku. Zaczęły powstawać ośrodki wczasowe, najczęściej te zakładowe, pracownicze a do nich zjeżdżali spragnieni odpoczynku Polacy, harcerze na obozy leśne i żeglarskie, miłośnicy przyrody, pływania pod żaglami.

Jednocześnie zaczęto również przychylniej spoglądać na historię i dziedzictwo dawnych Mazur. Odbudowano miasta, miasteczka, dbano o zabytki, dawne cmentarze. „Odkopywano” z kurzu zapomnienia dawne, mazurskie tradycje.

Można wręcz powiedzieć, że nowe pokolenie, urodzone tu po II wojnie światowej, czuło się już Mazurami i z tym regionem się identyfikowało.

Te „umykające” przez dekady chwile, tworzące najnowszą historię Mazur, uwiecznione zostały przez operatorów Polskiej Kroniki Filmowej.

Powstające przez dziesięciolecia filmy dokumentalne, stanowią wręcz skarbnicę wiedzy o tym, jak Mazury po ostatniej wojnie światowej się zmieniały.

Zebraliśmy te archiwalne obrazy filmowe w jednym miejscu, na naszym portalu, gdzie możecie je teraz obejrzeć.

Zapraszamy!

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 16
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz