ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

To warto zobaczyć. „Czarny Szaniec” Henricha Himmlera na Mazurach

Historia4 lutego 2020, 17:20Komentarzy: 2
To warto zobaczyć. „Czarny Szaniec” Henricha Himmlera na Mazurach
Pozostałości kwatery Himmlera na Mazurach. fot. mazury24.eu

W czasie II wojny światowej to nazwisko budziło grozę w całej Europie. Henrich Himmler, wysoki hitlerowski dygnitarz, szef SS oraz Gestapo – jeden z największych zbrodniarzy ostatniego światowego konfliktu. Himmler rezydował również na Mazurach i do dziś pozostały po tym pewne pamiątki.

Henrich Himmler, wysoki hitlerowski dygnitarz, szef SS oraz Gestapo. Stworzył aparat terroru, który niemal całkowicie stłumił opozycję antyhitlerowską w Niemczech, a następnie brutalnie zwalczał opór wobec niemieckiej okupacji w podbitych krajach Europy. Odpowiadał za potworne zbrodnie wojenne, w tym za masową i systematyczną likwidację obywateli podbitych przez III Rzeszę terytoriów.

SS na Mazurach

Podczas ostatniej wojny światowej Himmler ulokował swoją siedzibę w XIX-wiecznym dworku w Brożówce. Było to związane z przeniesieniem całego zaplecza decyzyjnego Adolfa Hitlera do Gierłoży, po ataku Niemiec na ZSRR.

Kompleks pałacowo-dworkowy położony jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Brzozówka. Budynki gospodarcze wybudowano z granitowych kamieni i cegieł. Obok dworku znajduje się park, z którego jest dostęp do jeziora. Dworek posiada dwa sąsiadujące ze sobą wejścia główne z tzw. łukiem Tudorów.

Zobacz dworek w Brożówce.

Nocleg w posiadłości Himmlera

Obecnie majątek jest własnością prywatną, w pałacyku funkcjonują kwatery agroturystyczne.

Kto chciałby więc spędzić noc w domu, gdzie rezydował w czasie wojny Heinrich Himmler może wynająć tu pokój.

Mimo całego „obciążenia” wojennego jest to bardzo ładny zakątek Mazur.

Hochwald – „Czarny Szaniec” Heinricha Himmlera

Dworek w Brożówce to nie jedyna pozostałość po wysokim dygnitarzu III Rzeszy, szefie owianego złą sławą SS i Policji na Mazurach. Wszyscy znają „Wilczy Szaniec” jednak mało kto wie, że równie imponującą kwaterę obronną posiadał również szef SS Heinrich Himmler.

Jego „wojenna posiadłość” znajdowała się w miejscowości Pozezdrze, obok trasy Węgorzewo – Giżycko i składała się z kilku obiektów ochronnych, zniszczonych przez wycofujące się z tego terenu niemieckie oddziały.

Budowę bunkra Himmlera ukończono w 1941 r. Znajduje się ukryty w lesie, jak większość tego typu obiektów. Grubość ścian i stropu dochodzi do 2 metrów.

Cała kwatera Himmlera to spory kompleks składający się z 9 budynków - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego -należącego do Heinricha Himmlera. Teren otoczony był zasiekami oraz wieżami strażniczymi.

Kwatera ta jak inne obiekty tego typu położone na Mazurach, miała doskonały system łączności, w tym poprzez kable położone w ziemi. Polecenia i rozkazy przekazywano z obiektu telefonicznie i w formie szyfrowanych depesz. Komunikacja osobowa koleją do kwatery głównej Hitlera mogła odbywać się poprzez Węgorzewo, a dalej linią kolejową do Kętrzyna. Najkrótsza trasa samochodowa z kwatery Himmlera do „Wilczego Szańca” prowadziła przez Sztynort (wówczas siedziba Ribbentropa), skrzyżowanie w Kamionku Wielkim (w prawo przez Pniewo do kwatery (OKH) w Mamerkach), w lewo przez Radzieje (przed Radziejami w prawo droga do kwatery Lammersa) i dalej przez Parcz do „Wilczego Szańca”.

Zobacz pozostałości bunkrów w Pozedrzu.

Himmler na Mazurach miał zaproponować współpracę Armii Krajowej?

Po upadku Powstania Warszawskiego, 6 października 1944 roku koleją do Kruklanek dowieziony został komendant główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Bór-Komorowski. Potem, w grupie 20 Polaków pod eskortą SS, przewieziono go do obozu kontrolowanego przez Waffen-SS. 7 października w obozie zjawił się Von dem Bach z informacją, że za kilka godzin będą przyjęci przez Himmlera.

Oczekiwali na przewiezienie do Wilczego Szańca, na rozmowę z Himmlerem, a może i z Hitlerem. Celem Niemców było pozyskanie żołnierzy i oficerów Armii Krajowej do walki z ZSRR. Finalnie do rozmów nie doszło i polscy oficerowie zostali przewiezieni do obozu jenieckiego w Niemczech.

Wszystkie schrony zostały zniszczone przez wycofujące się przed Armią Czerwoną wojska niemieckie. Wśród tych zrujnowanych obiektów najlepiej zachował się schron samego Himmlera.

Bunkry znajdują się 2 kilometry za Pozezdrzem w kierunku północno - wschodnim, przy drodze Węgorzewo - Giżycko. W okolice bunkrów można też dojechać na rowerze po ścieżce rowerowej, którą zbudowano na nieczynnym nasypie kolejowym.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 74

 • 47
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 13
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 9
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów