ReklamaA1 - Sailing Machine

To warto zobaczyć. Jedyne takie mosty w Polsce

HistoriaAtrakcje31 stycznia 2020, 8:02Komentarzy: 0
To warto zobaczyć. Jedyne takie mosty w Polsce
 fot. mazury24.eu

Jeśli chodzi o gotyckie zabytki na Warmii i Mazurach często myślimy o zamkach obronnych czy kościołach. Tymczasem wybierając się do Reszla (blisko granicy Mazur) możemy podziwiać dwa mosty zbudowane w tym stylu architektonicznym. Co ciekawe pod jednym z nich znajdowały się w dawnych wiekach…mieszkania dla ubogich. Stąd może pochodzić powiedzenie „mieszkać pod mostem”.

Należą do najstarszych murowanych mostów na terenie Polski i stanowią jedne z najciekawszych tego typu obiektów Warmii i Mazur. Są również ważnym elementem krajobrazu kulturowego Reszla oraz bardzo cennym zabytkiem techniki. Już z tego względu warte obejrzenia.

Dwa mosty gotyckie w Reszlu wybudowane w średniowieczu przecinają niewielką rzekę Sajnę. Z racji różnić w wielkości nazywane „wysokim” i „niskim”.

Most Wysoki

Most wysoki, murowany, wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Zbudowany na bazie przęseł w kształcie łuków. Prowadził on niegdyś do jednej z bram miejskich i pełnił również rolę akweduktu. Reszel był jednym z pierwszych miast w Europie środkowo – wschodniej, które posiadało własny system wodociągowy i kanalizacyjny, zbudowany z drewnianych rur, rozprowadzających wodę i odprowadzających ścieki poza obręb miasta.

To warto zobaczyć. Jedyne takie mosty w Polsce

System ten działał do końca XIX wieku. W XVIII wieku podobno w półkolistych arkadach mostu wybudowano cele więzienne lub co bardziej prawdopodobne mieszkania dla biedoty – stąd też powiedzenie „mieszkać pod mostem”.

W 1993 r. podczas prac przygotowawczych do remontu Mostu Wysokiego, po jego zachodniej stronie, odkopano fragment murów obronnych oraz Bramy Rybackiej. W mości tym prawdopodobnie mieściły się także cele więzienne.

 W latach 2000-2001 most przeszedł renowację, po której został przywrócono mu pierwotny wygląd.

Całkowita długość mostu wynosi 34,9 m., wysokość 17 m, natomiast szerokość 7,40 m. Most niski, również wybudowany w XIV wieku, oddalony jest o 100 metrów od mostu wysokiego. Jako budulca użyto cegieł i kamieni. Powstał na bazie arkady. Później przebudowany. Długość mostu to ok 20 m, szerokość 7,2 m, natomiast wysokość 3,4 nad lustrem wody. Rozpiętość przęsła wynosi 3,02 m. Do dziś most zachował oryginalną konstrukcję gotycką.

Zobacz jak wygląda Most Wysoki w Reszlu.

Most Niski

Zlokalizowany jest około 100 m na północ od Mostu Wysokiego przy ul. Płowce. Wzniesiony został z cegły i kamienia, podobnie jak Most Wysoki również w drugiej połowie XIV w. Pierwotnie był to most sklepiony kolebkowo niewielką arkadą na łuku odcinkowym.

W XIX w. most został przebudowany (sklepienie oraz częściowo tarcze czołowe). W 1987 r. wykonano na moście nową barierkę. W ostatnich latach przeprowadzono remont kapitalny mostu. Konstrukcja mostu wsparta jest na przyczółkach. Długość mostu to ok 20 m, szerokość 7,2 m, natomiast wysokość 3,4 nad lustrem wody. Rozpiętość przęsła wynosi 3,02 m. Do dziś most zachował oryginalną konstrukcję gotycką.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 67

 • 50
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 5
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz