ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

To warto zobaczyć. Kuźnia z podcieniami we wsi Brożówka

BieżąceHistoria13 sierpnia 2020, 6:52Komentarzy: 1
To warto zobaczyć. Kuźnia z podcieniami we wsi Brożówka
 fot. mazury24.eu

Urokliwie zatopiona w mazurskim krajobrazie niewielka wieś Brożówka kryje wspaniale zabytki. Najbardziej znana jest z XIX wiecznego dworku, w którym urzędował w czasie II wojny światowej szef SS i Gestapo - Henrich Himmler. Jest tu jednak jeszcze jeden ciekawy zabytek do obejrzenia.

To budynek dawnej kuźni z 1898 r., wykonany na wzór pruski, z czerwonej cegły. Zbudowany na planie litery T. Charakteryzuje się dwustronnym i spadzistym dachem wyposażonym w niewielką wieżyczkę na szczycie.

Obiekt jest dwupiętrowy z charakterystyczną, ciekawą architektonicznie piętrową dobudówką, ze spadzistym i dwustronnym dachem. Ciekawostką są usadowione tu podcieniowe łuki – te również wykonane są z czerwonej cegły.

Niedaleko znajdują się zabudowania dworskie z XIX-wieku na planie litery L. Parterowy budynek (w części piętrowy) został zbudowany w stylu późnoklasycystycznym z elementami neogotyku.

Kompleks pałacowo-dworkowy położony jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Brzozówka. Budynki gospodarcze wybudowano z granitowych kamieni i cegieł. Obok dworku znajduje się park, z którego jest dostęp do jeziora. Dworek posiada dwa sąsiadujące ze sobą wejścia główne z tzw. łukiem Tudorów.

W obiekcie tym – XIX-wiecznym dworku urzędował w czasie II wojny światowej Henrich Himmler – wysoki urzędnik nazistowskich Niemiec i szef SS oraz Gestapo.

Po 1945 w Brożówce funkcjonował PGR. Obecnie majątek jest własnością prywatną, w pałacyku znajdują się kwatery agroturystyczne.

Wieś Brożówka znajduje się w gminie Kruklanki (powiat giżycki). Położona jest nad jeziorem Brożówka.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts