ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

To warto zobaczyć. Najważniejsze zabytki Mazur w pigułce

Bieżące30 stycznia 2020, 6:34Komentarzy: 1
W Parku Miniatur zobaczycie najważniejsze zabytki na Mazurach.
W Parku Miniatur zobaczycie najważniejsze zabytki na Mazurach. fot. mazury24.eu

Mazury tętnią wspaniałą przyrodą i zabytkami wartymi naszej uwagi. Co jednak jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na zwiedzanie a chcielibyśmy zobaczyć wszystkie atrakcje jakie oferuje nam ten piękny region Polski? Wtedy warto odwiedzić Mazurolandię.

To niezwykle atrakcyjne miejsce  znajduje się obok Kętrzyna, w miejscowości Parcz. To właśnie tu funkcjonuje park rozrywki, który w jednym miejscu przedstawia najważniejsze zabytki związane z  historią Mazur – od okresu średniowiecza do II wojny światowej.

To również świetne miejsce do zabawy, edukacji i wypoczynku na świeżym powietrzu dla najmłodszych turystów.

Drobiazgowo odtworzone obiekty zachwycają swoim urokiem i precyzją wykonania. Większość z nich przedstawiona jest w skali 1:25. Wśród miniatur znanych atrakcji Mazur, Warmii oraz okolic znajdują się m.in.: bazylika w Świętej Lipce, pałace: w Sztynorcie i w Drogoszach, zamki: w Nidzicy, Lidzbarku Warmińskim i Biskupów Warmińskich w Reszlu oraz zamek w Malborku z podzamczem po powierzchni 70 m2, który jest największą z miniatur.

W Parku Miniatur Warmii i Mazur zobaczymy także miniaturę Wilczego Szańca (w postaci unikatowej makiety), jednej z największych atrakcji na Mazurach oraz makietę zamachu na Adolfa Hitlera i miniaturę rakiety V1 – niemieckiego pocisku z okresu II wojny światowej.

Zobacz Park Miniatur Mazurolandia na naszych zdjęciach.

Ponadto obejrzymy miniatury obiektów takich jak: Twierdza Boyen w Giżycku, wieża Bismarcka w Mrągowie, wiadukty kolejowe w Stańczykach, śluza na Kanale Mazurskim w Leśniewie Górnym, śluza Guzianka w Rucianem-Nida, wieś mazurska, chata mazurska, grodzisko pruskie w Kwiedzinie, Wysoka Brama w Olsztynie, Baszta Bociania w Dobrym Mieście, wiatrak holenderski w Bęsi, kapliczka warmińska w Trękusach, piramida w Rapie, słup graniczny w Prostkach oraz cerkiew w Wojnowie i kościoły w: Jerutkach, Spychowie, Radziejach Skorkwitach.

Mazurolandia to tak naprawdę kilka parków tematycznych. Każdy z nich koniecznie trzeba odwiedzić.

Park Miniatur Warmii i Mazur – tu zobaczymy najważniejsze obiekty zabytkowe tego regionu Polski w odpowiednio mniejszej skali. Mamy tu więc Twierdzę Boyen, Bazylikę w Świętej Lipce oraz pałace, zamki rozlokowane w całym regionie. Zobaczymy również wszystkie charakterystyczne obiekty dla Warmii i Mazur. Wszystkie makiety wykonane w skali 1:25.

Skansen Ludowy – dwie, odtworzone w najdrobniejszych szczegółach chaty chłopskie z XIX wieku, w stylu mazurskim i warmińskim. Obiekty można zwiedzać i zobaczyć ich codzienne wyposażenie.

Park Militariów – znajduje się tu makieta Wilczego Szańca w Gierłoży oraz eksponaty z czasów II wojny światowej. Działa również strzelnica i wypożyczalnia mundurów wojskowych.

Grodzisko Rycerskie – tu można poczuć się dokładnie tak, jak rycerz średniowieczny. Założyć zbroję, dobyć miecz, postrzelać z łuku do tarczy. Znajduje się tu miniatura zamku krzyżackiego w Malborku oraz wiele eksponatów i atrap broni z okresu średniowiecza.

Park rozrywki – raj dla maluchów ze zjeżdżalniami, skoczniami, basenem piłek, kolejką elektryczną oraz wieloma innymi atrakcjami dla najmłodszych. Starsze dzieci mogą skorzystać z eurobangee, trampolinarium czy kul wodnych. Z rodzicami można pograć w różne gry sportowe.

Polana legend i baśni – gdzie w specjalnym parku spotkamy wszystkie fantastyczne postaci z legend mazurskich i warmińskich.

Poligon militarny – tu można nie tylko zobaczyć rozmaity sprzęt wojskowy z czasów I i II wojny światowej, wspólczesny ale również niektórymi pojazdami odbyć przejażdżkę, rozegrać walkę w paintballa czy pojeździć po terenie quadami.

W sezonie zimowym działa tu Wioska Św. Mikołaja.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 75

 • 47
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 11
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Odysseya Yachts