Reklama

To warto zobaczyć. Niesamowity Kamienny Park na Mazurach

Bieżące22 stycznia 2022, 9:23
To warto zobaczyć. Niesamowity Kamienny Park na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Kamienny Park (okolice miejscowości Paprotki a jeszcze Rydzewo) to zaklęta w kamieniu kraina na Mazurach. Dzieło jednego człowieka – Henryka Sawko. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału filmowego o tym niezwykłym miejscu.

Tony kamieni, rzeźby z drewna i kamienia, bardzo dużo metaloplastyki i to wszystko przeplecione filozofią. Zaledwie 4km od Jeziora Bocznego i portu Tło dla Mew. To miejsce znane jest za granicą. Przyjeżdżają tu turyści z Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Austrii.

Będąc w pobliżu trzeba koniecznie to miejsce odwiedzić. Każdy dozna tu osobistych wrażeń.

Henryk Sawko na terenie swej posesji zgromadził i wyeksponował tysiące głazów narzutowych. Rolnik wyorał je podczas prac polowych, zwiózł ciągnikiem do zagrody, gdzie cieszą oczy nie tylko właściciela, ale także turystów coraz liczniej odwiedzających Kamienny Park.

To warto zobaczyć. Niesamowity Kamienny Park na Mazurach

Kamienie to nie jest jedyna pasja Pana Henryka. Właściciel Kamiennego Parku rzeźbi w drewnie, tworzy metaloplastykę oraz... pisze wiersze o urodzie mazurskiej ziemi i miłości do niej i do rodzinnego domu.

Ściany domu, budynków gospodarczych oraz ogrodzenia posesji ozdobił artysta jeleniami, żaglówkami, słońcem, łabędziami i innymi symbolami, które nieodparcie kojarzą się z Mazurami i jeziorami.

Głazy gromadzone są już od kilkunastu lat. Początkowo miał powstać tylko Pomnik Milenijny na przełom tysiącleci, ale głazów na posesji ciągle przybywa. Wśród zbiorów znajduje się ciekawy okaz skały z zastygłym szkieletem belemnita potocznie nazywanym strzałką piorunową. Najczęściej wśród głazów spotkać można różne granity, ale zgromadzone są też piękne granitognejsy, gnejsy, bazalty, granitoidy oraz takie, w których nagromadzone są części różnych rodzajów skał jednocześnie.

Bardzo pięknie wśród głazów zostały wkomponowane rzeźby drewniane lub elementy „obrazków” wykonane w metaloplastyce oraz wiersze gospodarza wykute w kamieniach. Całości dopełnia specjalnie wykonana „grota” kamienna, stoliki, miniaturowy wiatrak na wzgórzu i „kamienny krąg” ułożony ze zgromadzonych głazów.

Oprócz tych atrakcji, w wielu miejscach spotkać można różne dawne urządzenia gospodarstwa domowego, maszyny rolnicze i przedmioty codzienne używane przez gospodynie i gospodarzy w dawnych czasach.

Jeśli będziecie w tym rejonie Mazur, naprawdę warto zajechać w to niezwykłe, magiczne miejsce.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ruda

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - system czarterów