ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

To warto zobaczyć. Niezwykły klasztor na Mazurach

BieżąceHistoria17 lutego 2020, 6:09Komentarzy: 1
Klasztor Starowierców na Mazurach.
Klasztor Starowierców na Mazurach. fot. mazury24.eu

Jeśli myślimy o wyznaniach religijnych na Mazurach przychodzą nam na myśl religie katolickie i protestanckie (głównie luterańskie). Jednakże w pewnym miejscu w tym regionie Polski bardzo mocno zakorzeniło się całkiem inne wyznanie wiary. W efekcie powstał tu nawet okazały klasztor.

W Wojnowie, obok miejscowości Ukta znajduje się niespotykana w naszym kraju świątynia. To dawny klasztor żeński Starowierców. Przy nim stoi niewielka cerkiew prawosławna. Warto zobaczyć to niezwykłe miejsce na Mazurach, jako świadectwo obrządku religijnego, po którym już obecnie właściwie nie ma śladu. Pozostały tylko zabytkowe obiekty sakralne.

Starowiercy na Mazurach

Starowiercy, czyli wyznawcy prawosławia niereformowanego, przybyli na teren Mazur w XIX wieku.

Uciekając przed prześladowaniami po reformie rosyjskiego prawosławia staroobrzędowcy osiedliła się między innymi na terenie Prus. Założyli oni na Mazurach jedenaście wsi. Jednym z najbardziej znanych ośrodków ich kultury jest Wojnowo.

W 1836 r. nad jeziorem Duś jeden z mnichów założył pustelnię, która w szybkim czasie przekształciła się w męski klasztor starowierców. Jednak mnichów stopniowo zaczęło ubywać ze względu na ich przechodzenie na prawosławie reformowane. Dlatego w 1885 r. klasztor przekształcono w siedzibę mniszek.

Mniszki w klasztorze

Obiekt swój największy rozkwit przeżywał do czasu wybuchu I wojny światowej. Mniszki, oprócz pracy i modlitwy, opiekowały się również osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Po zakończeniu działań wojennych klasztor stopniowo podupadał. W 2006 r. zmarła ostatnia zakonnica tego obrządku.

Klasztor odnajdziemy na końcu wsi, z prawej strony głównej wiejskiej drogi. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą. Wokół podwórza ciągną się budynki zakonne i gospodarcze.

Klasztor Starowierców można zwiedzać i nocować

Obiekt można zwiedzić. W jego przedsionku eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni możemy zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków. Ponadto, warto zwrócić uwagę na 3.5 metrowy posrebrzany żyrandol.

Został on ufundowany w 1910 roku przez bogatego kupca rosyjskiego po śmierci jego żony. Żyrandol ma 32 świece. Tyle lat miała żona fundatora, kiedy zmarła. W klasztorze znajdują się również liczne księgi liturgiczne. Molenna starowierców to budynek z czerwonej cegły nie przypominający tradycyjnych prawosławnych cerkwi.

Dom modlitwy starowierców został zbudowany w 1921 roku. W północnej części podwórza klasztornego znajduję się niewielka mogiła w z zabytkowymi krzyżami ustawionymi zgodnie z filipońskim zwyczajem w stopach zmarłego, zwróconych na wschód.

Obecnie w obiekcie nie ma już mniszek. Klasztor znajduje się w rękach prywatnych i można tu wynająć pokoje noclegowe i spędzić czas rozkoszując się ciszą i pięknem mazurskiej przyrody. Goście mogą liczyć na posiłki, wynajęcie łódek czy bryczki konnej.

Zobacz zdjęcia klasztoru w Wojnowie na Mazurach

Funkcjonuje tu również prywatne Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców. Podczas remontu klasztoru odnowiono również ponad 30 egzemplarzy ikon, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. W muzeum wyeksponowane są również księgi religijne, krucyfiksy, świeczniki i inne przedmioty wykorzystywane w liturgii.

Warto również odwiedzić cmentarz Starowierców przy klasztorze, gdzie spoczywają żyjące tu mniszki. Ciekawostką jest fakt, że charakterystyczny krzyż prawosławny lokowany był w nogach grobu i zwrócony na wschód.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00.

Religia Starowierców na Mazurach upadła ponieważ większość mieszkańców Wojnowa powróciła do oficjalnego kościoła prawosławnego i oddaje cześć Bogu w Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej. Świątynia wybudowana została w latach 1921-1923 na wzór rosyjskich cerki z okolic Tweru, skąd pochodził inicjator budowy, szlachcic i oficer carskiej armii Aleksander Awajew.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 150

 • 92
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 22
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 25
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 4
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka