ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

To warto zobaczyć. Niezwykły młyn wodny na Mazurach

BieżąceAtrakcje8 maja 2020, 19:04
To warto zobaczyć. Niezwykły młyn wodny na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Niezwykły zabytek, który po prostu trzeba obejrzeć będąc na Mazurach. XIX-wieczny młyn wodny znajduje się w miejscowości Zielony Lasek obok wsi Krutynia. Obecnie to elektrownia wodna ale wszystkie urządzenia młyna są sprawne i mogłyby w każdej chwili podjąć pracę.

Płynąc kajakami po rzece Krutyni z pewnością dotrzemy do niezwykłego zabytku na Mazurach. To stary młyn wodny, który działa do dziś i znajduje się w miejscowości Zielony Lasek. Wraz z należącą do niego śluzą pochodzi z XIX wieku.

Właśnie w tym urokliwym miejscu, nad brzegiem rzeki, w 1824 r. zbudowano młyn i tartak wodny. Natomiast istniejący do dziś trzykondygnacyjny budynek z czerwonej cegły z murem pruskim postawiono ok. 1890 r.

Młyn to budynek murowany, trzykondygnacyjny, zbudowany z pruskiego muru. Reprezentuje typowy mazurski styl zabudowy.

Obiekt, o dziwo, przetrwał I i II wojnę światową, a nawet uniknął demontażu urządzeń przez armię sowiecką, gdyż mielono w nim mąkę na potrzeby armii.

Młyn funkcjonował tu do lat 70-tych ubiegłego wieku, a od 1989 r. znajduje się w nim niewielka elektrownia wodna.

Niestety obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających, choć sporadycznie zostaje udostępniany wycieczkom szkolnym. Można jednak próbować rozmawiać z właścicielami i być może wyrażą zgodę na „zerknięcie” do jego wnętrza.

Jak czytamy na blogu szuwary.info, którego autorce udało się zwiedzić młyn od środka: „Młyn Państwa Dulnych już od 3 pokoleń jest w ich rodzinie. W takim stanie jak go widzimy powstał w 1882 roku, wcześniej był drewniany. We młynie mieliło się w sumie na 3 piętrach do 30 ton zboża na dobę. Obecnie we młynie wytwarza się pąd o mocy 40KW (…) wszystkie maszyny są działające i można je ”odpalić” w każdej chwili. Zresztą nadal czuć i widać wszędzie mąkę, a także ziarno przy zsypach do mielenia. Patrząc na omączone przedmioty wydaje się, że dopiero co młynarz wyszedł na przerwę… Cały proces wydaje się być dość skomplikowany patrząc na ilości rur, turbin, maszyn, bębnów i pokręteł. Młyn nad Krutynią ma 3 piętra plus piwnicę wraz z maszynerią napędzającą młyńskie kola i turbiny”.

W sezonie letnim okolice młyna pełne są natomiast gwaru i rozmów przebywających tu kajakarzy. Po trudach przenosin kajaków można nabrać sił w ogródku piwnym przy śluzie i posłuchać szumu Krutyni.

Zobacz młyn wodny na naszych zdjęciach.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz