ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort

To warto zobaczyć. Rezerwat Łuknajno i okolice Mikołajek

Atrakcje16 czerwca 2020, 6:49Komentarzy: 2
To warto zobaczyć. Rezerwat Łuknajno i okolice Mikołajek
 fot. mazury24.eu

Nie z samych portów słyną Mikołajki. Miasteczko otoczone jest bezcennymi terenami, na których żyją dzikie zwierzęta. Poranny spacer do lasu obfituje w spotkania z sarnami, jeleniami, a nawet łosiami.

Uważniejszy zaobserwuje przemykające lisy oraz zające. Na rozległych polanach dostojnie spacerują żurawie, których odgłosów nie da się pomylić z żadnym innym ptactwem.

Prawdziwą perłą jest jezioro Łuknajno.

To wyjątkowy, na skalę europejską, dom ptactwa wodnego, a w szczególności łabędzia niemego. Wymarzony raj dla ornitologów, ponieważ na terenie rezerwatu żyje ponad 170 gatunków ptaków! Największą kolonię stanowią wcześniej wspomniane łabędzie, które nie do końca są nieme. Wydają całą gamę dźwięków, od chrząknięć, zachrypniętych gwizdów po syczenie, które ma na celu odstraszyć intruza.

Do obserwacji ptaków służą trzy wieże widokowe.

Drewniane konstrukcje stoją nad samym brzegiem, co sprawia, że są idealnym miejscem do podziwiania tego przyrodniczego skarbu. Łuknajno jest bezcennym dziedzictwem naturalnym objętym ochroną przez UNESCO. Na łąkach wśród traw swoje sieci plotą największe pająki w Polsce!

Dookoła jeziora rozciąga się malownicza ścieżka pieszo-rowerowa, na której usytuowane są  4 wieże widokowe. Na wschodnim brzegu Łuknajna znajdują się pozostałości po wsi Osa. Początki osady sięgają 1703 roku. Na początku I Wojny Światowej przez wieś przebiegał front. Na północnym skraju wsi, tuż przy drodze znajduje się grób żołnierza poległego w 1914 roku.

Rezerwat Czapliniec

Nieopodal Łuknajna znajduje się kolejne osobliwe miejsce. To rezerwat Czapliniec, który mieści się na północnym brzegu jeziora Śniardwy. Miejsce słynie z kolonii czapli oraz wyjątkowego drzewostanu sosnowego, którego wiek liczy prawie 200 lat!

Rezerwat jezioro Lisunie.

To nie wszystko. Na południe od miejscowości Zełwągi traficie na rezerwat jezioro Lisunie. Zarastający zbiornik wodny otoczony jest mchem, który został poddany ścisłej ochronie. Krajobraz polodowcowy oraz znajdujące się na nim torfowiska są tak cenne, że powołano również Rezerwat Krutynia Dolna. Swoim zasięgiem obejmuje jezioro Gardyńskie oraz brzegi Krutyni, najpiękniejszego szlaku kajakowego.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka