ReklamaA1 - Odysseya Yachts

To warto zobaczyć. Stare Miasto w Reszlu

Bieżące17 sierpnia 2020, 8:54
To warto zobaczyć. Stare Miasto w Reszlu
 fot. mazury24.eu

Reszel – zabytkowa perła architektury i zbytków Warmii i Mazur. Warto odwiedzić to miasteczko aby poczuć atmosferę średniowiecznego grodu i pospacerować wąskimi uliczkami przy kamieniczkach obok krzyżackiego zamku i poznać miejscowe, ciekawe legendy.

Reszel był niegdyś miastem bardzo ważnym. Trzecim co do wielkości po Braniewie i Lidzbarku Warmińskim. Obecnie niewielkie miasteczko w powiecie kętrzyńskim.

Reszel powstał już w XIV wieku, a zamek i mury obronne wybudowali Krzyżacy w latach 1350-1401.

Miasto miało szczęście bo oszczędziła go wojenna pożoga roku 1945. Zabytków pozostało więc dużo. Oprócz zamku biskupów warmińskich należą do nich: średniowieczny układ zabudowy mieszkalnej (kamieniczki i wąskie uliczki), z klasycystycznym ratuszem. Kościół farny pw. św. Piotra i Pawła z XIV wieku, obok którego znajduje się stara plebania - rezydencja archiprezbitera z XV w, kościół pw. św. Krzyża. Obecnie to cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego, gotyckie mosty nad rzeką Sajną z XIV wieku, kolegium jezuickie, czy też fragmenty dawnych murów miejskich.

Po obejrzeniu tych wszystkich atrakcji warto wybrać się na spacer po pięknie położonym i utrzymanym, zabytkowym parku nad Sajną otaczającym reszelskie stare miasto.

Najważniejszy w Reszlu jest oczywiście zamek biskupów warmińskich, w którym działają galeria sztuki współczesnej i hotel. Są też gotycka fara św. św. Piotra i Pawła, barokowy kościół Świętego Krzyża oraz dawny klasztor Katarzynek. Pośrodku rynku stoi klasycystyczny ratusz, a dookoła jest wiele zabytkowych kamieniczek z końca XIX wieku. Można poczuć ducha średniowiecznego miasteczka. Mało już w Polsce mamy takich miejsc.

Stary Reszel od wschodu i południa otoczony jest głębokim jarem rzeczki Sajny. Brzegi zielonej doliny spinają dwa gotyckie mosty: Niski i Wysoki, zwany też Rybackim. Ten drugi należy do grupy najstarszych mostów w Polsce. Schody obok prowadzą do malowniczego deptaku wiodącego dnem jaru. W pobliżu znajduje się minizoo.

Nad miastem od północnej strony wznosi się wzgórze, które dawniej było miejscem publicznych egzekucji. To właśnie w Reszlu w sierpniu 1811 r. spalono na stosie oskarżoną o czary Barbarę Zdunk. Prawdopodobnie była to ostatnia w Europie taka egzekucja.

O Reszlu przeczytasz również tu.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 25

 • 21
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Nowy Harsz