ReklamaA1 - Łabędzi Ostrów

To warto zobaczyć. Tam gdzie żyją żubry na Mazurach

Bieżące31 marca 2020, 11:25Komentarzy: 2
To warto zobaczyć. Tam gdzie żyją żubry na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Żubr – majestatyczne zwierzę, które przed wiekami zamieszkiwało gęste, mazurskie lasy. Niestety w wyniku działalności człowieka, w tym głównie polowań i kłusownictwa stada żubrów zostały mocno przetrzebione. Praktycznie znikły z mazurskich lasów. Króla puszczy spotkać możemy teraz często w specjalnie prowadzonych zagrodach hodowlanych, gdzie ten wspaniały gatunek jest odtwarzany.

Żubr na Mazurach prawie wyginął

Żubry w Puszczy Boreckiej żyły w swym naturalnym środowisku aż do XVII wieku. Pogrom tych zwierząt w końcu XVII w. spowodował ich wyginięcie w Puszczy Boreckiej. Przed I wojną światową żubry żyły tylko w Puszczy Białowieskiej (żubr nizinny) oraz na Kaukazie (żubr kaukaski). W skutek kłusownictwa oraz działań wojenny wyginęły żubry białowieskie. Ok. 1925 roku wyginął również żubr kaukaski.

Po II wojnie światowej rozpoczęto realizację programu, którego celem było uratowanie tego gatunku. Wyszukiwano żubry z białowieskim rodowodem, które w różnych okolicznościach trafiały do parków przyrody, czy ogrodów zoologicznych.

Odtworzenie populacji na Mazurach

Dzięki takim działaniom w roku 1969 udało się ponownie sprowadzić żubry w macierzyste środowisko w Nadleśnictwie Borki, bowiem Puszcza Borecka zaliczana jest do tzw. lasu pierwotnego. Jest pozostałością ogromnej przed wiekami Puszczy Galindzkiej.

Puszcza Borecka to ostoja dla wolno żyjących w naszym kraju żubrów. Te wspaniałe zwierzęta można również obejrzeć w pokazowej zagrodzie w miejscowości Wolisko. Obecnie w stadzie boreckim żyje około 80 osobników. Duża część dziko na terenie Puszczy.

Od maja do września chętni mogą pojawić się w Wolisku, gdzie za opłatą możliwe jest podziwianie części stada w czasie porannego lub wieczornego karmienia. Na specjalnie zbudowanej platformie turyści mogą z bliska przyjrzeć się żubrom nie niepokojąc zwierząt.

Zobacz żubry w Wolisku na naszych zdjęciach.

Jak dotrzeć do Woliska?

Dotrzeć do zagrody pokazowej, znajdującej się obok leśniczówki, można przez Wolisko. Tam prowadzi znakowany szlak rowerowy. Trasa dostępna jest także dla samochodów, rowerów i autobusów.

Trasę do Woliska warto połączyć z odwiedzeniem ruin wysadzonego mostu nad rzeką Sapina koło Kruklanek i pozostałościami kwatery III Rzeszy H. Himmlera w lesie koło Pozezdrza.

Daje to atrakcyjną trasę turystyczną, którą odbyć też można z przewodnikiem, co znacznie ułatwi dotarcie do proponowanych miejsc, a także przybliży ich historię i teraźniejszość.

Poznaj żubra

Są to największe europejskie ssaki, których ciężar może przekroczyć 1 tonę. Dorosły samiec żubra waży od 440 do 920 kg. Samica od 320 do 640 kg. Żyją ok. 45 la. Żubry mają dobry wzrok i węch. W okresie letnim tworzą grupy składające się z krów powyżej 4 roku życia i młodzieży. Przewodniczką stada jest zazwyczaj krowa z cielakiem. Byki natomiast przeważnie większą część roku bytują samotnie.

Kontrowersyjny odstrzał

Na początku żubry żyły tylko w zagrodach – po przedostaniu się przez ogrodzenie od wielu lat chodzą swobodnie po lesie. Niekiedy żubry w poszukiwaniu pożywienia wychodzą na pola i atakują miejscowe bydło, dlatego też co jakiś czas organizowany jest odstrzał słabszych okazów. Takim polowaniem zainteresowani są myśliwi z całej Europy.

Nadleśnictwo Borki, które opiekuje się stadem żubrów, sprzedaje co jakiś czas możliwość odstrzału eliminacyjnego. Koszt to tysiąc euro. Z takiej opcji skorzystał w 2004 r. król Hiszpanii Juan Carlos. Środki pozyskane z takiego polowania przeznaczane są na utrzymanie obecnej hodowli żubrów.

Zagroda Pokazowa Żubrów czynna jest od 1 maja do 30 października w godzinach 9:00-11:00 i 16:00-18:00.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo