ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

To warto zobaczyć. Wiatraki na Mazurach

Historia5 stycznia 2020, 10:38
Wiatrak w Starej Różance na Mazurach
Wiatrak w Starej Różance na Mazurach fot. mazury24.eu

Niegdyś bardzo powszedni widok praktycznie w każdym zakątku Polski, również na Mazurach. Dziś pozostało ich niewiele i tylko niektóre z nich udało się uratować i odrestaurować. Wiatraki – romantyczne budowle z dawnych czasów na pewno warte są obejrzenia. Dwa z nich zachowały się w tym regionie i są świadectwem osadnictwa holenderskiego na Mazurach.

Wyrastały na polach niczym wielkie żaglowce w morzu traw z wielkimi skrzydłami, niczym żagle. Mieliły zboże, uatrakcyjniały krajobraz, były często drogowskazami i obiektami miejscowych legend. Obecnie niewiele z tych zabytków architektury przemysłowej dotrwało do dnia dzisiejszego. Tylko niektóre zostały odnowione i do dziś służą nadal ludziom chociaż często już w całkiem innej formie.

Na Mazurach zachowały się w dobrym stanie dwa tego typu obiekty, które warto obejrzeć, a w jednym z nich nawet zanocować.

Holendrzy na Mazurach

Wiatrak typu holenderskiego znajdziemy w Starej Różance w gmina Kętrzyn. Jest ostatnim już śladem osadnictwa holenderskiego w tym rejonie naszego kraju. Obiekt pięciokondygnacyjny, zbudowany na bazie kwadratu. To jedyny wiatrak w Polsce, który ma sześć skrzydeł.

Wiatrak jest doskonale zachowany, choć powstał w 1863 r. W drugiej połowie wieku XX został zaadaptowany na zajazd. Obiekt można obejrzeć jadąc drogą z Kętrzyna do Barcian. Znajduje się przy skrzyżowaniu z drogą na Różankę Nową.

W 1960 r. wiatrak został wpisany do rejestru zabytków. Obiekt zbudowany z cegieł, z ruchomą głowicą. Jest w dobrym stanie technicznym. W środku nadal znajdują się elementy wyposażenia mechanizmu poruszającego skrzydłami wiatraka. Co ciekawe swoją rolę pełnił do 1968 r. W 1973 r. przeszedł remont i został zaadaptowany na restaurację.

Obecnie obiekt jest nieczynny. Można oglądać go z zewnątrz.

Zobacz jak wygląda wiatrak w Starej Różance.

Noclegi w wiatraku

Kolejny wiatrak i ponownie wybudowany w stylu holenderskim - to unikatowy zabytek w skali całego kraju. Powstał w 1873 r. i oczywiście służył do mielenia zboża. Znajdziemy go na niewielkim wzgórzu przy wjeździe do miejscowości Ryn (od strony Olsztyna).

Co ciekawe obecnie obiekt ten jest wyremontowany i można w nim wynająć luksusowe pokoje dla 10 turystów. Posiada całe niezbędne zaplecze gastronomiczne oraz parking i strefę zieleni.

Sam wiatrak jest murowany, osadzony na podstawie koła. Z obiektu rozciąga się wspaniały widok na przepiękną okolicę wraz z Jeziorem Ryńskim.

Wiatrak w Nowych Gutach

Również w Nowych Gutach, po wschodnim brzegu jeziora Śniardwy możemy podziwiać pozostałości po wiatraku holenderskim wybudowanym na początku XX wieku. Obecnie przy wiatraku znajduje się przystań, a w samym obiekcie mamy pokoje noclegowe oraz małą restaurację. Miejsce bardzo popularne w sezonie.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka