ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort

To warto zobaczyć. Wopławki – piękny pałac i zagadkowa kaplica

Bieżące15 kwietnia 2020, 10:35Komentarzy: 5
To warto zobaczyć. Wopławki – piękny pałac i zagadkowa kaplica

Wieś powstawała tu dwa razy. Pierwszy raz po niszczycielskim najeździe Litwinów. Po zniszczeniach miejscowość ponownie odbudowano. Pozostałością po świetności tych ziem jest barokowy pałac z XVII wieku oraz tajemnicza kapliczka. Miejscowość ma również swoją niesamowitą historię.

Wopławki należą do najstarszych wsi w powiecie kętrzyńskim. Tutaj, na skraju puszczy, Krzyżacy wybudowali strażnicę, przy której funkcjonowała wieś pruska Wopego. Jednak pewne ślady wskazują, że w tym miejscu istniało już ludzkie osadnictwo z epoki żelaza.

Krwawa bitwa na Mazurach

Na południowy wschód od Wopławek, pośród łąk zachowało się dawne grodzisko pruskie zwane Kapliczną Górą. Na północ od wsi, w odległości jednego kilometra, znajduje się wzgórze z kępą drzew na wierzchołku, zwane przez okoliczną ludność Krwawą Górą.

Nazwa wzięła się od wielkiej bitwy, jaką w tym miejscu mieli stoczyć Litwini z siłami Zakonu Krzyżackiego. Do starcia doszło w roku 1311. Pamiątką tej krwawej bitwy jest nie tylko nazwa wzgórza ale również głaz narzutowy z wyrytą datą klęski Litwinów.

Po bitwie wybudowano drewniany zamek, który miał być siedzibą zarządcy dóbr w latach 1387-1389. Do dzisiaj na „zamkowym wzgórzu” zachowały się pozostałości murów tego zamku.

Wopławki wraz folwarkami Góry i Strzyże miały w 1911 r. powierzchnię 1367 ha.

Barokowy mazurski pałac

Ozdobą Wopławek był barokowy pałac z II połowy XVII wieku, przebudowany w 1826, położony w parku krajobrazowym. W 1848 roku dobudowano nowe skrzydło. We wnętrzu znajduje się stylowy dziewiętnastowieczny kominek z szarego marmuru. Murowaną bramę wjazdową zbudowano również w XVII wieku. Dwór otacza park krajobrazowy w stylu angielskim, ze starym mieszanym drzewostanem, założony w XIX wieku.

Tuż przed likwidacją PGR podjęto remont dworu, który przerwano na kilkanaście. Obecnie dwór jest remontowany. Park otaczający dwór został uporządkowany i stopniowo przywracany jest do dawnej świetności.

Na terenie parku rozciąga się Góra Zamkowa. To pozostałość po dawnej strażnicy krzyżackiej w tej miejscowości.

Duchy w mazurskiej kaplicy?

Około jednego kilometra na północ od Wopławek znajduje się Kapliczna Góra. Tam znajdziemy ruiny kaplicy grobowej rodu Schmidtseck z XIX wieku. Niektórzy twierdzą, że cmentarz i kaplicę nawiedzają duchy zmarłych.

Co ciekawe na Kaplicznej Górze stwierdzono także ślady osadnictwa z epoki żelaza.

Wopławki znajdują się około dwóch kilometrów od Kętrzyna, w pobliżu drogi nr 591 Kętrzyn-Barciany. Dwór znajduje się w centrum wsi.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 55

 • 34
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka