ReklamaA1 - Przystań Nautica

To warto zobaczyć. Wyspa, którą rządzą ptaki

BieżącePozostałe13 marca 2020, 7:59Komentarzy: 1
To warto zobaczyć. Wyspa, którą rządzą ptaki
 fot. zeglugamazurska.com.pl

Jest taka wyspa na jeziorze Dobskim, gdzie rządzą tylko ptaki. Człowiek nie ma tam wstępu i może ją obejrzeć tylko z pokładu statku czy jachtu. Jednak nie zawsze tak było. Świadczą o tym widoczne gołym okiem ruiny dawnej twierdzy pruskich Galindów, która znajdowała się na tej wyspie.

Ptasi gwar, a przy odpowiednim wietrze również odór ptasich odchodów, to wyraźna oznaka, że zbliżamy się do wyspy Wysoki Ostrów, zwaną też Wyspą Kormoranów – ze względu na znajdująca się na niej kolonię kormorana czarnego oraz czapli siwej i białej. Wyspa sprawie przygnębiające wrażenie – kikuty drzew z gniazdami ptaków, brak roślinności – teren wygląda jak po apokaliptycznym kataklizmie.

Wysoki Ostrów czy Wyspa Kormoranów?

Nazwa Wyspa Kormoranów przylgnęła do Wysokiego Ostrowu za sprawą wybitnego polskiego fotografika i twórcy filmów przyrodniczych – Włodzimierza Puchalskiego, który w 1954 r. opublikował album fotograficzny, zatytułowany właśnie „Wyspa Kormoranów”, będący plonem sesji zdjęciowej na wyspie.

Od czasów pobytu tutaj Włodzimierza Puchalskiego ptaki zdążyły gruntownie wyspę „przemeblować”. Z powodu żrących właściwości kormoranich odchodów obumarły prawie wszystkie wyspiarskie drzewa, a gniazda znajdują się obecnie na ich niewysokich kikutach.

Rejs na Wyspę Kormoranów.

Dawne grodzisko Galindów

Wyginięcie drzew i praktyczne obumarcie roślinności z powodu żrących właściwości kormoranich odchodów odsłoniło inny, historyczny aspekt wyspy Wysoki Ostrów. Przy opływaniu jej dookoła można zauważyć niezwykle regularny profil stromo wznoszących się od linii wody stoków.

To warto zobaczyć. Wyspa, którą rządzą ptaki

To nie jest dzieło przyrody ale ludzkich rąk. Niegdyś ta wyspa stanowiła prehistoryczne grodzisko staropruskich Galindów, którzy zamieszkiwali ją we wczesnym średniowieczu. Prawie przy linii brzegowej w południowym obniżeniu wyspy znajduje się duży, ociosany głaz, stanowiący najprawdopodobniej kamień ofiarny, przy którym odprawiano pogańskie rytuały.

To warto zobaczyć. Wyspa, którą rządzą ptaki

Warto zdawać sobie sprawę, że jezioro Dobskie stanowiło istną, galindzką metropolię. Staropruskie grodzisko zlokalizowane było też na wyspie Gilmie, przy zachodnim brzegu jeziora w okolicy wsi Doba. Na jego ruinach Krzyżacy postawili niewielką strażnicę, którą w XIX w. właściciele Doby i Fuledy – baronowie von Tautenburgowie, przebudowali na romantyczną kapliczkę parkową.

Zobacz jezioro Dobskie na naszych zdjęciach.

Pozostałości prehistorycznych grodzisk i kamienne kurhany zlokalizowano też na południowym brzegu jeziora w okolicy Dziewiszewskiego Rogu oraz przy brzegu zachodnim – w okolicy nieistniejącej już miejscowości Skrzypy.

Wyspa Kormoranów znajduje się na Jeziorze Dobskim, prowadzi wokół niej szlak żeglarski. Z głównego szlaku Wielkimi Jeziorami trzeba odbić na Darginie na Jezioro Łabap, przez które można wpłynąć na Jezioro Dobskie. Najprościej się tu dostać żaglówką, uważając na kamieniste brzegi i rozległe płycizny. Jezioro Dobskie objęte jest strefą ciszy, nie można używać silników.

Na podstawie https://www.zeglugamazurska.com.pl/

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

 • 16
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka