Reklama

Tragedia w Piszu. Prokuratura umarza śledztwo

Bieżące15 stycznia 2022, 8:35Komentarzy: 1
Tragedia w Piszu. Prokuratura umarza śledztwo
 fot. Policja w Piszu.

Prokuratura Rejonowa w Piszu umorzyła sprawę tragicznego wypadku na rzece Pisie, który miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Winnym wypadku był sternik jachtu, który zginął w tym zdarzeniu.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny przekazał Radiu Olsztyn, że powodem umorzenia sprawy jest fakt, iż sternik, który odpowiadał za jacht, zginął podczas tego zdarzenia.

Do tragedii doszło 10 sierpnia 2021 roku w Piszu na rzece Pisie. Był to najpoważniejszy wypadek ostatnich lat na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Przypomnijmy, że jacht z sześcioma osobami na pokładzie zahaczył wówczas masztem o czynną linię energetyczną i dwaj porażeni prądem żeglarze wpadli do wody. Na pomoc ruszył im 14-letni Ernest. Chłopiec niestety utonął w rzece.

Postępowanie w tej sprawie wyjaśniało dwa wątki: pierwszy z nich dotyczył naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym poprzez wpłynięcie łodzią z podniesionym masztem na rzekę Pisę, w miejsce, które było oznaczone jako takie, w którym należy położyć maszt. Na skutek wpłynięcia z postawionym masztem doszło do uderzenia nim o czynną linię energetyczną. Skutkowało to nagłym wyładowaniem elektrycznym i porażeniem prądem dwóch osób, które wpadły do wody.

Prokuratura ustaliła, że załoga jachtu zdała sobie sprawę z tego, że nie zmieści się pod linią energetyczną i próbowała zatrzymać jacht przed linią. Nie udało im się to.

W ocenie prokuratury wyłączną winę za niezłożenie masztu ponosi sternik jachtu, który zginął.

Na skutek porażenia prądem do wody wpadło dwóch mężczyzn z jachtu. Na pomoc ruszył im 14-letni Ernest Banach. Ratując żeglarzy, sam utonął. Postępowanie w tym kierunku toczyło się pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci chłopca. Umorzenie także nastąpiło z powodu śmierci sprawcy.

Z ustaleń prokuratury w Piszu wynika, że oprócz Ernesta na pomoc porażonym prądem mężczyznom skoczyła do wody także kobieta, która była na jachcie. Jej nic się nie stało.

źródło: Radio Olsztyn

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 5
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - AZS Wilkasy