Reklama

Trasa Via Baltica. Duża szansa dla Ełku na Mazurach

BieżąceInwestycje4 stycznia 2022, 6:21
Trasa Via Baltica. Duża szansa dla Ełku na Mazurach
 fot. GDDKiA Olsztyn

Otwarcie 20-kilometrowego odcinka dogi ekspresowej Via Baltica, tj. węzła Wysokie – Raczki, to dobra wiadomość dla wszystkich ełczan i mieszkańców regionu. Zakończony właśnie odcinek o przekroju dwupasmowym w każdym kierunku skróci czas dojazdu do Suwałk oraz na Litwę.

W spotkaniu i przekazaniu do użytku odcinka Via Baltica uczestniczyli m.in. minister infrastruktury, parlamentarzyści z Ełku i regionu, wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Ełku oraz wykonawcy inwestycji.

W ramach inwestycji wbudowano drogę ekspresową o przekroju dwujezdniowym. Wyremontowano także drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. Ponadto powstało m.in. 25 obiektów inżynierskich oraz węzeł Kalinowo.

- O tę inwestycję wspólnie z parlamentarzystami oraz innymi samorządami z subregionu EGO (Ełk, Gołdap, Olecko) oraz województwa podlaskiego zabiegaliśmy od 2007 roku. Skupialiśmy się wówczas na ustaleniu przebiegu trasy ekspresowej nr 61 Via Baltica z Warszawy przez Łomżę, Ełk, Suwałki. I udało się. Teraz z inwestycji skorzystają zarówno przedsiębiorcy, którzy już prowadzą biznes w Ełku, inwestorzy, a także mieszkańcy i turyści – powiedział Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Budująca się Via Baltica na węzłach Szczuczyn - węzeł Ełk Południe (ok. 23,3 km) oraz Ełk Południe - Wysokie (ok. 22,9 km), to kolejne odcinki, które będą oddawane do użytku.  Skomunikują Ełk z dużymi miastami oraz znacząco skrócą czas podróży m.in. do Warszawy.

- To kolejny fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, który przekazujemy w tym roku kierowcom do użytkowania. Otwarcie tego 20-kilometrowego odcinka drogi S61 jest istotne nie tylko z punktu widzenia Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Obraliśmy sobie za cel, że zbudujemy międzynarodową trasę, która bezpośrednio połączy północ i południe Europy - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Droga ekspresowa S61, łącząc się z drogą ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

Trasa Via Baltica. Duża szansa dla Ełku na Mazurach

Od sierpnia 2021 r. roku kierowcy mogą także korzystać z odcinków S61 na północ od Łomży: Kolno - Stawiski i Stawiski - Szczuczyn. Do czasu zakończenia budowy kolejnych dwóch odcinków S61 Szczuczyn - Ełk Południe i Ełk Południe - Wysokie ruch tranzytowy z węzła Raczki będzie kierowany tak, jak dotychczas, czyli drogą krajową nr 8 w kierunku Augustowa.

Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko, odcinek Szczuczyn - Raczki jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Wartość dofinansowania z UE to 379,5 mln euro i obejmuje sześć zadań w ramach tego projektu.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - system czarterów