ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Trzy niezwykłe zabytki, które musisz na Mazurach zobaczyć

Historia20 maja 2020, 13:14Komentarzy: 2
Trzy niezwykłe zabytki, które musisz na Mazurach zobaczyć
 fot. mazury24.eu

Zamki, pałace, dworki, skanseny, historyczna zabudowa miast. Te zabytki na Mazurach to oczywistość. Jednak warto również zwrócić uwagę na te obiekty, które niegdyś służyły lokalnym społecznościom a do obecnych czasów przetrwało ich już coraz mniej. Mówimy tu o wieżach ciśnień.

Tak niegdyś miasta radziły sobie z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę. Budowano wieże ciśnień. Były to budynki w formie wieży, na których szczycie znajdowały się zbiornik na wodę. Takie rozwiązanie służyło do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu, pokrywając chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Zbiornik zawsze musiał być umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa na zasadzie naczyń połączonych.

W Polsce wieże ciśnień zostały prawie całkowicie wyparte przez hydrofory. Te, które pozostały, rzadko już pełnią swoje pierwotne funkcje. W większości stanowią zabytki oraz są wykorzystywane jako wieże widokowe, często z funkcjami gastronomicznymi.

Trzy takie obiekty, w całkiem dobrym stanie zachowały się na Mazurach.

Wieża ciśnień w Piszu

Wieża, o wysokości 38 metrów, powstała w 1907 r., jest zbudowana w charakterystycznym dla Prus stylu – na szczycie posiada typowy „grzybek”. W nim znajdowało się 100 m3 wody. Jest przedstawicielem trendu w architekturze zwanym historyzmem, w jego renesansowym wydaniu. To jedyny tak okazały zabytek tego typu w Polsce. Obok wieży znajduje się zabytkowy budynek przepompowni i uzdatniania wody.

Co ciekawe funkcjonowała jako część miejskiego wodociągu aż do roku 1992. Teraz nadal służy miastu jako atrakcja turystyczna.

Wieża przeszła gruntowny remont. Teraz znajduje się tu punkt widokowy oraz restauracja. W trzonie wieży znajduje się wystawa przedwojennych zdjęć związanych z wieżą ciśnień. Obiekt posiada windę oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Wieża ciśnień w Giżycku

Zbudowana w 1900 r. i służyła miejskiemu wodociągowi aż do 1997 r. Obecnie to atrakcyjna restauracja, lokalne muzeum oraz punkt widokowy na rozległy pejzaż krajobrazu mazurskiego.

Do jej budowy użyto czerwonych cegieł i nadano jej styl neogotycki. Zbiornik wodny w kopule na szczycie mógł pomieścić ponad 200 m3 wody.

Wieża ma wysokość 25 metrów. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy ze specjalnymi lunetami na rozległą, mazurską okolicę oraz dwupoziomowa restauracja. Można się tam dostać pokonując kręte schody lub windą. W obiekcie znalazło również miejsce na muzeum regionalne zawierające dawne przedmioty codziennego użytku Mazurów. Muzeum zajmuje trzy poziomy wieży.

Wieża ciśnień w Rynie

Pod koniec XIX wieku wieża ciśnień powstała również w Rynie. Jest dość ciekawie usytuowany na wzgórzu i znajduje się na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Obecnie jest wykorzystywana turystycznie i stanowi jedną z ciekawszych wizytówek tego mazurskiego miasteczka.

W 2019 r. obiekt przeszedł dość rozległy remont. Została zainstalowana winda osobowa wewnątrz budynku. Dobudowano taras widokowy i sanitariaty. Wieża jest też przystosowana dla osób niepełnosprawnych - wykonano dla nich specjalny podnośnik.

Wokół wieży utwardzono chodnik, postawiono ławeczki i zasadzono sporo elementów zielonych. Teren z zewnątrz został oświetlony.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew