ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Tu poczujesz „ducha Mazur”. 8 miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

BieżąceHistoria23 lipca 2022, 9:24
Tu poczujesz „ducha Mazur”. 8 miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić
 fot. mazury24.eu

Mazury to przepiękny przyrodniczo region Polski, pełen majestatycznych jezior i rozległych lasów. Znajdziemy tu również wspaniałe zabytki oraz miejsca, które nadal chronią i kultywują dawną kulturę i sztukę dawnych mieszkańców tej ziemi. Jeśli chcecie dobrze poznać i zrozumieć Mazury, koniecznie musicie te miejsca odwiedzić podczas urlopu.

Kim byli dawni mieszkańcy Mazur? Jak codziennie żyli? Czym się zajmowali? Na Mazurach funkcjonuje wiele placówek, które nadal kultywują dawną kulturę i historię tego regionu.

Przedstawiamy 8 miejsc na Mazurach, gdzie poznacie „ducha dawnych Mazur”.
 

Muzeum Michała Kajki

W budynku, w którym mieszkał i tworzył poeta mazurski Michał Kajka, w 1968 r. został przekształcony w muzeum twórcy. Muzeum mieści się w miejscowości Ogródek koło Orzysza. Ma charakter placówki typowo biograficznej. Na eksponowanej w budynku wystawie ukazano w sposób chronologiczny koleje życia, działalności i twórczości poety.

Można tam obejrzeć egzemplarze kancjonałów, kalendarzy i czasopism, które Kajka czytywał, i w których zamieszczał swoje utwory. Prawdziwi pasjonaci literatury z pewnością zachwycą się kopiami rękopisów i książkowymi wydaniami wierszy Kajki.


Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Niezwykle ciekawe muzeum zlokalizowane w zabytkowym budynku z XVIII wieku w Węgorzewie. Placówka koncentruje się na kulturze ludowej grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących Polskę północno-wschodnią. Możemy więc w jednym miejscu zobaczyć, jak żyli i czym posługiwali się na co dzień Mazurzy.

Muzeum posiada przedmioty regionalne związane z następującymi rzemiosłami i zawodami: ciesielstwo, bednarstwo, meblarstwo, kowalstwo, rymarstwo, garncarstwo i ceramika, tkactwo, rybołówstwo, plecionkarstwo, uprawa roli i hodowla zwierząt.

Na uwagę zasługują liczne sprzęty gospodarstwa domowego, w tym służące do przygotowania oraz przechowywania żywności, a także związane z higieną. Prace archeologiczne i historyczne pozwoliły na zgromadzenie obiektów z zakresu tak zwanej plastyki obrzędowej, w tym pisanki (około 2 tysięcy sztuk), pająki, palmy wielkanocne, dekoracyjne kwiaty z bibuły oraz papierowe wycinanki, a także akcesoria kolędnicze i szopki bożonarodzeniowe.

Łącznie inwentarz zbiorów etnograficznych w Muzeum liczy ponad 5400 obiektów.


Muzeum Reformacji w Mikołajkach

Jedno z dwóch tego typu muzeów w Polsce. Zawiera wiele zabytków piśmiennictwa dotyczące powstania i rozwoju reformacji w naszym kraju. Gratka dla miłośników historii. Muzeum Reformacji w Mikołajkach znajduje się przy XIX-wiecznym kościele ewangelickim. Zostało utworzone w 1973 r. przez księdza proboszcza parafii luterańskiej Władysława Pilch-Pilchowskiego. Zawiera wiele eksponatów dotyczących tego ruchu religijnego w Polsce i w Europie.

Muzeum posiada unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945 r.


Galindia – cień dawnych Prusów

Jeżeli szukacie na Mazurach miejsca, gdzie poczujecie dzikość natury, ducha dawnej historii tego regionu lub nieco magii i oderwania się o rzeczywistości, koniecznie powinniście odwiedzić Galindię. To jedno z niewielu mazurskich zakątków, gdzie próbuje się kultywować zwyczaje dawnych pruskich plemion. Można tu zajrzeć na chwilę, na kilka godzin lub zostać na dłużej. Wszystko zależy tylko od Was.

Właśnie tu, w Galindii (nazwa pochodzi od wojowniczego pruskiego plemienia) odtworzono dokładnie dawno wymarły świat mieszkańców tych ziem – pruskich Galindów.


Muzeum Mazurskie w Owczarni – ślady tych, których już nie ma

Jak żyli na tych ziemiach Mazurzy? Czym się zajmowali i jakich narzędzi używali na co dzień? O tym możemy się przekonać zaglądając do Muzeum Mazurskiego w Owczarni. Jedynego takiego miejsca, które jest pozostałością po dawnych mieszkańcach tego regionu.

Dawni mieszkańcy Mazur w większości wyemigrowali z Polski po 1945 r. Dziś prawdziwych Mazurów już tu nie ma. Pozostały jednak po nich pamiątki, zabytki, kultura ludowa – część z tego dziedzictwa można poznać w Muzeum Mazurski w Owczarni.


Izba Pamięci Ernsta Wiecherta

Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w leśniczówce w Piersławku. Ernst Wiechert był postacią niezwykłą. Niemiec, urodzony na Mazurach, znakomity pisarz jawnie krytycznie wypowiadający się na temat nazizmu. Za swoje poglądy trafił na kilka miesięcy do obozu koncentracyjnego. Wojnę przeżył, jednak rozczarowany powierzchownymi zmianami w Niemczech wyemigrował do Szwajcarii.

Autor wielu poczytnych książek, które ukazywały się głównie w okresie przedwojennym. Opisywał głównie swoje ukochane Mazury, stąd jego powieści to kopalnia wiedzy o tym regionie. W leśniczówce w Piersławku, gdzie urodził się pisarz (1887 r.) obecnie znajduje się Izba Pamięci poświęcona Wiechertowi.


Muzeum Regionalne w Pieckach

Bardzo nietypowe i niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Mazurach. Muzeum Regionalne w Pieckach, jeszcze do niedawna prywatne Muzeum im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów zawiera unikatową kolekcję glinianych figurek, prezentujących kulturę wiejską Mazur. Jest to niewielkie muzeum regionalnej sztuki ludowej.

Utworzone przez Walentynę i Marię Dermackie. Zawiera wiele eksponatów rzemiosła codziennego, tradycyjnego dla regionu Mazur. Ciekawymi okazami są ogromne zbiory glinianych figurek.


Osada Kulturowa w Kadzidłowie

Osada Kulturowa w Kadzidłowie – mazurski wehikuł czasu. Bardzo nietypowe miejsce w pobliżu Rucianego-Nida, które warto odwiedzić właśnie po to, by poczuć dawny klimat Mazur. Krainy już dziś pogrzebanej pod popiołami II wojny światowej. Osada Kulturowa w Kadzidłowie to praktycznie odtworzona wioska mazurska z XIX wieku, z własną oberżą. Do każdej chaty można wejść. Osada wpisana jest na listę zabytków.

Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie wpisał osadę do rejestru zabytków jako „jedyny tej skali zespół architektury drewnianej w naszym województwie”. To nietypowe miejsce składa się z 6 drewnianych budynków mazurskich (charakterystyczne budynki z drewna kryte dachówkami), które zostały tu przeniesione z miejscowości południowej części Mazur i pogranicza mazursko-kurpiowskiego.

Warto tu przyjechać, aby uciekając od zgiełku miast oraz miejscowości turystycznych, przenieść się w czasie o 200 lat wstecz. Co więcej, w osadzie można również wynająć pokoje noclegowe i spędzić nieco więcej czasu.


Jeżeli podróżując po Mazurach chcecie poznać również kulturę, sztukę, tradycję dawnych mieszkańców tego regionu Polski – Mazurów, koniecznie odwiedźcie te miejsca, poznajcie „ducha” dawnych Mazurów, po których pozostały już tylko muzealne eksponaty oraz niewielkie, wiejskie cmentarze.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 103

 • 64
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 10
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 10
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 6
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sun Bila

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Sasanka
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe