ReklamaA1 - Gertis

Udana majówka na Mazurach. Jednak ratownicy wodni mieli zajęcie

Bieżące6 maja 2024, 10:00
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe fot. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku.

Majówka na Mazurach, czyli właściwie oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego, można uznać za udaną. Zwłaszcza, że pogoda dopisała, turyści zjechali w dużej ilości, a ratownicy wodni nie odnotowali żadnych poważnych zdarzeń, poza akcjami typowo technicznymi.

Kilka mazurskich miast organizowało w okresie majówki imprezy z cyklu „otwarcie sezonu”. Z pewnością najbardziej imponującą była ta w Giżycku, z paradą statków na kanale. Także na mazurskich jeziorach zaroiło się od żagli i łodzi motorowych, zwłaszcza iż pogoda sprzyjała wypoczynkowi na wodzie.

Ratownicy MOPR mieli do czynienia z kilkunastoma interwencjami technicznymi na szlaku wielkich jezior.

- Majówka w tym roku przebiega dosyć spokojnie. Jedyne, co jest bolączką co roku, że jest dużo akcji technicznych, ponieważ ludzie niekoniecznie potrafią pływać, sprzęt nie jest dostosowany do ich umiejętności, czasami też nie jest jeszcze gotowy przed sezonem. Przez te błędy zdarzają się akcje techniczne – różnego typu holowania, wyciągania ludzi z mielizn, inne takie zdarzenia typu złamane palce, akcje ratownicze – informuje w Radio Olsztyn Wojciech Graczyk z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Od 30.04.2024 interweniowano w sumie 12 razy. Udzielając przy tym pomocy 39 osobom. Żadna z tych osób nie była hospitalizowana. Wykonano 8 akcji technicznych. 

Mazurscy ratownicy MOPR brali udział w działaniach prewencyjnych takich jak patrole, których wykonano w sumie pięć - 2 ratownicze i 3 z policją. Zabezpieczyli dwie imprezy na wodzie. 

- Ilość osób wypoczywających na Mazurskich akwenach była bardzo podobna do poprzednich lat. Możliwe zatem, że szkolenia z zasad bezpieczeństwa, zachowania się nad wodą oraz nasze stałe apele do wodniaków przyniosły pozytywne skutki - informuje MOPR.

Ratownicy wodni już wcześniej informowali, że na jeziorach panuje spokój, który niestety zmąciła informacja o odnalezieniu zwłok 82-letniej kobiety w jeziorze Sołtmany. Kobieta była wcześniej widziana na pomoście, gdy łowiła ryby.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina