ReklamaA1 - Sunport, keje czarterowe

Ukąszenie szerszenia - czy należy się bać? Co zrobić?

Pozostałe31 sierpnia 2022, 7:56Komentarzy: 1
Ukąszenie szerszenia - czy należy się bać? Co zrobić?

Jednym z najgroźniejszych, żyjących w Polsce owadów, które wzbudza powszechny lęk, jest szerszeń. Skutki jego ugryzienia mogą być dramatyczne, zwłaszcza dla alergików oraz dzieci. Czy jednak należy się ich panicznie bać, a może są pewne rozwiązania, które mogą nas uchronić przed tym nieprzyjemnym owadem?

Gdzie spotkamy szerszenie?

Szerszenie w obecnych czasach pojawiają się, co raz częściej w miejscach zamieszkiwanych przez ludzi. Ich naturalne siedliska zostały częściowo rozproszone lub znajdują się tam obecnie tereny uprzemysłowione. Owady żyją najczęściej w dziuplach dębów, jednak co raz częściej się zdarza, że zamieszkują na dachach bloków i domów, w dziurach w strychach oraz innych dogodnych miejscach wśród ludzkich rejonów funkcjonowania. 

Jak groźne jest ukąszenie szerszenia?

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę jak dużym owadem jest szerszeń. To przypominające pospolitą osę zwierzę, ma około 2 do 3 cm długości, co wyraźnie go odróżnia od innych owadów tego typu. Szerszenie mają czarne tułowia z plamkami czerwonawymi oraz żółty odwłok okraszony czarnymi paskami. Co ciekawe ten znacznej wielkości owad nie jest tak skory do żądlenia ludzi jak osa, niemniej gdy się go sprowokuje może być bardzo agresywny i niebezpieczny. Żądło, jakie ma szerszeń jest znacznie większe od tego u pszczoły czy u osy, a ból towarzyszący użądleniu jest bardzo silny. Poza tym jak na tak wielkiego owada przystało, szerszeń ma w sobie 3-4 razy więcej jadu niż pszczoła i gdy opróżni cały worek jadowy w ciele człowieka mogą pojawić się rożne reakcje toksyczne, a nawet wstrząsy anafilaktyczne. Bardzo groźną sytuacją może być ukąszenie kilku szerszeni na raz, wtedy konieczna  jest szybka pomoc medyczna. Taka sytuacja może doprowadzić do problemów z nerkami czy wątrobą. Szerszenie są szczególnie niebezpieczne, dla osób, które są uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. Bez spożycia odpowiednich leków przeciwwstrząsowych, użądlenie takiej osoby przez szerszenia, może mieć najgorsze możliwe skutki.

Jak radzić sobie w przypadku ukąszenia?

Gdy już zostaniemy naznaczeni jadem szerszenia, powinniśmy delikatnie usunąć żądło z miejsca, w które zostało wbite. Trzeba to zrobić na prawdę uważnie, gdyż może nam się wylać reszta trucizny z woreczka jadowego. Jeżeli po użądleniu pojawi się rumień lub zaczerwienie należy go schłodzić zimnym kompresem. Skutecznym rozwiązaniem na zmniejszenie obrzęku i zaczerwienienia miejsca użądlenia poszkodowanego, jest maść na ukąszenia owadów, dostępna w aptekach. W sytuacji, jeżeli pojawią się dolegliwości takie jak: ból głowy, gorączka czy duszności, należy, czym prędzej skonsultować się z lekarzem. Ponadto w sytuacji, gdy szerszeń zaatakuje gardło ofiary, mogą się automatycznie pojawić problemy z oddychaniem. To bardzo niebezpieczna sytuacja i należy natychmiast wezwać pomoc medyczną, a także wsunąć osobie ukąszonej coś zimnego do gardła np. lód.

Użądlenie szerszenia to niebezpieczna sytuacja, jednak w większości przypadków nie jest groźna dla życia czy też zdrowia ofiary. Ważne jest żeby umiejętnie zareagować na negatywne skutki ataku szerszenia i podjąć odpowiednie kroki, od schłodzenia czy też posmarowania maścią miejsca użądlenia, po wezwanie pomocy medycznej w skrajnych sytuacjach.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - PTTK Wilkasy

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - AZS Wilkasy