ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Umowa podpisana. Wkrótce ruszy remont Kanału Szymońskiego

BieżąceInwestycje Wody PolskieInwestycje12 lutego 2021, 8:32Komentarzy: 1
Umowa podpisana. Wkrótce ruszy remont Kanału Szymońskiego
 fot. mazury24.eu

W Mikołajkach podpisano umowę na remont kolejnego kanału na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. 2,5 kilometrowy Kanał Szymoński łączący jezioro Szymon z Szymaneckim jest najdłuższym odcinkiem drogi wodnej na szlaku do Mikołajek.

Umowę na remont Kanału Szymońskiego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich podpisali Robert Chciuk – wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Wojciech Ferenc – właściciel firmy Zakład Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych.

- Kanał zostanie przebudowany i umocniony na całej swojej długości – mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Prace planowo mają ruszyć już za miesiąc – zapewnił na spotkaniu w mikołajskim urzędzie prezes firmy realizującej zadanie. Wody Polskie zapewniają, że mimo prac kanał będzie otwarty dla żeglarzy.

Kanał będzie otwarty dla żeglarzy

Celem inwestycji jest rozbiórka istniejącego i wykonanie nowego ubezpieczenia obydwu brzegów kanału, odtworzenie istniejących ubezpieczeń wejść do kanału od strony jeziora Szymon i Jeziora Szymoneckiego oraz poprawienie drożności kanału dla lepszego wykorzystania do celów żeglugowych.

Koszt remontu Kanału Szymońskiego to 32 mln 155 tys. zł. Prace potrwają do kwietnia 2023 r. W sezonie żeglugowym kanał będzie otwarty dla ruchu.

Budowa kanału jest częścią planu przebudowy infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Chodzi o budowę śluzy Guzianka II, remont śluzy Guzianka I oraz modernizację pięciu kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Prace na innych kanałach Wielkich Jezior Mazurskich

Prace remontowe na Kanałach Grunwaldzkim, Tałckim i Mioduńskim są już na etapie zaawansowanym. Na wszystkich kanałach trwa rozbiórka starego ubezpieczenia i pogrążanie nowych grodzic. Na Kanale Grunwaldzkim trwają także prace związane z wykonywaniem oczepu żelbetowego (przygotowywanie szalunku wraz ze zbrojeniem). Koszt remontu trzech kanałów to 65,4 mln zł.

Ogłoszenie postępowania przetargowego na ostatni, piąty kanał – Łuczański, planowane jest na sierpień 2021 r. Inwestycje są niezbędne, ponieważ stan infrastruktury jest zły.

Roboty budowlane na Kanale Grunwaldzkim zakończą się w 2021 roku, na Kanałach Mioduńskim i Tałckim – w 2022 roku, natomiast Szymońskim i Giżyckim – w 2023 r. Wartość całkowita inwestycji to blisko 165 milionów złotych.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz