ReklamaA1 - Gertis

Unikatowe znalezisko w Sorkwitach na Mazurach

BieżąceHistoria14 września 2021, 9:24Komentarzy: 1
Pałac w Sorkwitach
Pałac w Sorkwitach fot. worldisbeautiful.eu

W marcu tego roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie został poinformowany o odkryciu fragmentów kości ludzkich oraz towarzyszącej im obstawie kamiennej w żwirowni na terenie gminy Sorkwity. Do pracy ruszyli archeolodzy z Fundacji Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna.

Po przeprowadzeniu oględzin znaleziska, z powodu zagrożenia zniszczenia go wskutek osunięć otaczającego materiału, zadecydowano o wykonaniu archeologicznych badań ratowniczo – interwencyjnych. Badania wykonała Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna.

- Badaniami objęto obszar o łącznej powierzchni 7m2 zlokalizowany w bezpośrednim otoczeniu znaleziska. W ich wyniku uchwycono jamę grobową o zarysie w planie prostokątnym i o wymiarach 1,7 x 1,3 m. W stropie obiektu odsłonięto konstrukcję kamienną, pod którą odsłonięto zbiorowy pochówek szkieletowy czterech osobników – w tym jeden dorosły, jeden młodociany i dwoje małoletnich – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Jedynym zabytkiem o walorach datujących, pozyskanym z grobu jest znaleziony w obrębie klatki piersiowej jednego z osobników sercowaty grocik krzemienny z lokalnego krzemienia narzutowego bałtyckiego.

Na jego podstawie badacze określili chronologię względną na późny neolit oraz przełom neolitu i początek epoki brązu oraz początek epoki brązu. Wykonano następnie badania, dzięki którym uzyskano daty 2034-1876 calB potwierdzające wcześniejsze analizy.

Stanowisko zostało włączone do wojewódzkiej ewidencji zabytków, zawnioskowano również do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o przyznanie nagrody dla znalazcy tego unikatowego zabytku.

Znalezisko oznacza, że te tereny mogły być zamieszkane już w epoce późnego neolitu.

Wiadomo natomiast, że we wczesnym średniowieczu znajdowało się tu grodzisko Prusów, którego niewielkie pozostałości zachowały się na zachód od cmentarza. Wieś Sorkwity, pod pruską nazwą Sarkewite, została założona w 1379 roku przez Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Winricha von Kniprode.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 43

 • 31
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts