ReklamaA1 - Gertis

Unikatowy obiekt na Mazurach trafi na listę zabytków?

BieżąceHistoria22 lutego 2024, 9:32Komentarzy: 1
Unikatowy obiekt na Mazurach trafi na listę zabytków?
Dawne kąpielisko miejskie w Pasymiu.  fot. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Olsztynie/facebook

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Olsztynie rozpoczęło działania, aby na listę obiektów zabytkowych trafił drewniany pawilon z dawnego kąpieliska w Pasymiu. Przed wojną takie pawilony były niemal w każdym mieście. Obecnie – poza tym w Pasymiu – pawilon taki przetrwał w Olecku.

Budynek jest na pozór zwyczajną, drewnianą architekturą, jednak ma ładne detale.

- Dawne kąpielisko miejskie w Pasymiu prezentowaliśmy na okładce W-M Biuletynu Konserwatorskiego w kategorii ginący zabytek (niestety), ale jesteśmy pewni, że trzeba je chronić. To jeden z nielicznych już zachowanych obiektów tego typu w regionie. Dlatego złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o objęcie ochroną konserwatorską i wpis do rejestru zabytków. Przypomnę, rok budowy 1921, architekt August Wiegand, główny budulec drewno, specyfika: w nurcie architektury regionalnej – informuje Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Olsztynie.

Jak dodaje Iwona Liżewska, szefowa olsztyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami właśnie oryginalnej, starej, drewnianej architektury mamy w regionie coraz mniej. Podobne pawilony stały przed wojną w każdym mieście, które miało dostęp do jeziora, czy większego stawu, a dziś taki pawilon, poza tym w Pasymiu, zachował się tylko w Olecku.

Drewniane pawilony, w których plażowicze przebierali się (były tam też toalety, a często i bary) funkcjonowały przed wojną m.in. w Olsztynie nad jeziorem Ukiel, w Nidzicy, Szczytnie, czy Giżycku. Dziś nie ma po tych budynkach śladu.

– A Pasym do dziś jest dobrze zachowanym pod względem architektonicznym miasteczkiem. Warto ocalić i ten budynek – zauważyła Liżewska i dodała, że obok tego pawilonu znajdowało się boisko sportowe, którego zarys do dziś jest widoczny w przestrzeni.

Ze źródeł historycznych wiadomo, że w czasach Prus Wschodnich w Pasymiu działała skocznia narciarska, schronisko młodzieżowe, wieża widokowa, a w pobliskich Rudziskach Pasymskich – leśny kurort. Podobnie działały kompleksy sportowe i rekreacyjne w innych wschodniopruskich miasteczkach, np. przy zachowanym pawilonie kąpielowym w Olecku zbudowano molo i wieżę do skoków do wody. W pobliżu działała też wypożyczalnia kajaków i przystań jachtowa.

Unikatowy obiekt na Mazurach trafi na listę zabytków?

Rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Ochrony Zabytków Bartłomiej Skrago potwierdził wpłynięcie wniosku TOZ.

– Wniosek jest w trakcie rozpatrywania, zbieramy niezbędną dokumentację – powiedział Skrago dodając, że na razie trudno przewidzieć, jak długo potrwa to postępowanie. Poinformował, że WUOZ w Olsztynie rozpoznaje wnioski kierowane zarówno przez właścicieli zabytków (te mają pierwszeństwo), jak i stowarzyszenia, czy osoby trzecie.

Liżewska podkreśliła, że członkowie TOZ zaoferowali pomoc w dokumentacji oraz wykonaniu rozpoznania historycznego budynku pasymskiego kąpieliska.

- W archiwum zachowała się dokumentacja budowy. Sporo wiemy o jego architekcie Auguście Wiegandzie, który po I wojnie świtowej zaprojektował sporo budynków w Szczytnie, pracował też w Olsztynie – dodała Liżewska.

Obecnie na liście tzw. nieruchomych zabytków w województwie warmińsko-mazurskim jest 8840 obiektów.

Źródło: PAP

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew