ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Unikatowy zabytek na Mazurach zostanie odrestaurowany

BieżąceInwestycjeHistoria5 października 2023, 10:41
Unikatowy zabytek na Mazurach zostanie odrestaurowany
 fot. Starostwo Powiatowe w Olecku.

Jak informuje Powiat Olecki, zabytkowy kościół w Wieliczkach odzyska dawny blask. Samorząd otrzymał na ten cel 1 mln 300 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Kościół jest wyjątkowy, ponieważ został zbudowany w całości z drewna.

- Odnowimy sporo elementów – mówi Radiu Olsztyn wójt Wieliczek Jarosław Kuczyński. - Wymieniony zostanie cały dach oraz szalunek zewnętrzny. Chcemy również odsłonić stara oryginalną podłogę i ją odnowić.

O koniecznych pracach przy zabytku informuje również wicestarosta olecki Marek Dobrzyń.

- Mówi się, że to kościół modrzewiowy, ale dzisiaj tego modrzewia nie ma już zbyt dużo, a my chcemy by z niego zrobić gont i szalunek. Może okazać się, że trzeba będzie również wykonać rekonstrukcję krokwi czy belek, bo takie prace nie był wykonywane pewnie od 100 lat – mówi starosta.

Odrestaurowany ma również zostać mechanizm organów kościelnych. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości Wieliczki pochodzi z 1541 roku. Ludność zamieszkująca Wieliczki w owych czasach to Jaćwingowie i przybysze z Mazowsza. W 1552 roku rozpoczęto budowę kościoła. Jednak najazd tatarski w 1656 roku zniszczył zarówno kościół, jak i wioskę.

Dwa lata później przystąpiono do budowy nowej świątyni, którą w 1674 r. zniszczył straszny huragan. W 1676 r. stanął nowy kościół – istniejący do dziś.

Wszystkie świątynie w Wieliczkach budowano z drewna. Pod świątynią usytuowano dwie krypty przeznaczone na grobowce. W XIX wieku zostały one zasypane. W latach 1925-27 podczas generalnego remontu, gdy zakładano pod kościołem ogrzewanie, natrafiono na 23 trumny z XVII wieku.

Do 1945 r. kościół należał do ewangelistów. Parafię erygował 7 września 1956 r. Ks. infułat Stefan Biskupski.

Wyposażenie kościoła to dawny wielki ołtarz, znajdujący się obecnie nad zakrystią, pochodzi z 1654 r. Ołtarz główny z 1876 r. Ambona pochodzi z roku 1712, odnowiona przez F. Oleszkiewicza w 1926 r. Na niej są umieszczone dwa herby fundatorów kościoła: Michała Giżyckiego herb: „Gozdowa” i jego żony z domu Braunswald.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew