ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Utrudnienia dla żeglarzy. Most obrotowy w Giżycku znów jest nieczynny

Utrudnienia na szlakach WJMBieżące21 maja 2024, 12:20Komentarzy: 5
Utrudnienia dla żeglarzy. Most obrotowy w Giżycku znów jest nieczynny
 fot. mazury24.eu

Kilka dni temu informowaliśmy, że zabytkowy most obrotowy w Giżycku będzie otwierany dla ruchu wodnego tylko trzy razy dziennie. Przy okazji pojawiły się obawy, że obiekt – który fe facto jest uszkodzony, może zostać całkowicie unieruchomiony. Niestety, tak właśnie stało się w poniedziałek. Most już nie działa i nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie naprawiony.

Od poniedziałku zabytkowy most obrotowy w Giżycku na Kanale Łuczańskim nie będzie otwierany dla żeglarzy. Oznacza to, że jachty i statki nie będą mogły pod nim przepłynąć. Nie wiadomo, jak długo potrwa usunięcie awarii mostu.

Decyzja o bezterminowym zamknięciu mostu zapadła w poniedziałek. Zastępca dyrektora Zarządy Dróg Powiatowych w Giżycku Przemysław Jarmołowicz powiedział PAP, że we wtorek rano odbędą się oględziny mostu i ocena sytuacji.

- Sądzimy, że zepsuło się łożysko. Mamy nadzieję, że to słuszny trop i że uda się nam w miarę szybko naprawić most - powiedział Jarmołowicz, ale dodał, że do czasu naprawienia most nie będzie otwierany.

Oznacza to, że jachty, czy duże statki nie będą mogły popłynąć Kanałem Łuczańskim. W ocenie Jarmołowicza ruch na jeziorach jest jeszcze znikomy, stąd drogowcy mają nadzieję, że awaria nie przysporzy wielu kłopotów.

Po sezonie, jesienią, planowany jest duży, kompleksowy remont tego mostu. Wiąże się to z tym, że podczas ubiegłorocznego remontu kanału zostały uszkodzone przyczółki mostu obrotowego.

Pieniądze na remont giżyccy drogowcy otrzymali z "Polskiego Ładu", jest już wyłoniony wykonawca prac remontowych.

Most obrotowy w Giżycku na Mazurach został zbudowany w 1898 r. w celu zapewnienia dojazd z miasta do Twierdzy Boyen. Ma ponad 20 metrów długości i 8 szerokości i jest otwierany był wcześniej 12 razy dziennie: 6 razy dla ruchu wodnego i 6 razy dla ruchu kołowego. Przęsło jest jedno i nie podnosi się do góry, ale odchyla w bok o 90 stopni. Ustawia się równolegle do nabrzeża kanału.

Dzięki specjalnemu, oryginalnemu mechanizmowi 100 tonowy most może obsługiwać ręcznie jeden operator. Cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 minut. U osoby obsługującej most można otrzymać specjalny certyfikat – pieczęć obecności na tym obiekcie. Stanowi jedną z największych atrakcji miasta ściągając tysiące turystów.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine