ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Uwaga żeglarze. Na czterech mazurskich kanałach wciąż trwają remonty /film/

BieżąceInwestycje Wody PolskieInwestycje4 czerwca 2021, 6:34Komentarzy: 1
Uwaga żeglarze. Na czterech mazurskich kanałach wciąż trwają remonty /film/
 fot. mazury24.eu

Trwa długi weekend czerwcowy. Mazurskie akweny zaroiły się od żeglarzy. Wody Polskie jednak zalecają ostrożność podczas żeglugi i przypominają, że nadal trwa remont czterech kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Prace remontowe i utrudnienia w żegludze trwają obecnie na kanałach: Tałckim, Grunwaldzkim, Szymońskim i Mioduńskim.

- Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się znaków żeglugowych. Obecnie ruch na wszystkich kanałach odbywa się obustronnie – informują Wody Polskie.

A tak przedstawia się stan zaawansowania prac

Kanał Grunwaldzki - wykonano nabieżnik od strony jeziora Szymon oraz częściowo przejścia dla zwierząt. Wykonywana jest izolacja bitumiczna na oczepach od strony gruntu.

Kanał Tałcki - trwa rozbiórka istniejącego umocnienia brzegu i pogrążanie ścianek szczelnych stanowych na brzegu prawym. Na bieżąco wykonywane są roboty związane z wykonaniem oczepu.

Kanał Mioduński - rozbiórki istniejącego ubezpieczenia żelbetowego i pogrążanie ścianek na brzegu lewym zostało zakończone. Trwa pogrążanie ścianek szczelnych na brzegu prawy. Zrealizowane zostały również roboty związane z wykonaniem oczepu.

Kanał Szymoński - trwają rozbiórki istniejącego ubezpieczenia oraz pogrążane są kolejno ścianki szczelne.

Inwestycje są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.).

W wyniku realizacji tych prac wzrośnie długość wybudowanych lub zmodernizowanych wodnych szlaków turystycznych o około 8,5 km, zostanie udrożnionych pięć kluczowych elementów szlaku – informował inwestor, ogłaszając rozpoczęcie prac w 2020 r.

W związku z rozpoczęciem sezonu żeglugowego, Wody Polskie poinformowały, że na kanałach cały czas będzie możliwy ruch.

– Dla nas jest to bardzo ważne. Nie wyobrażamy sobie, żeby można było zamknąć szlaki żeglowne na trzy lata. Będą one drożne i będzie można uprawiać żeglarstwo – wyjaśnia Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Aby poinformować wszystkich żeglarzy i wodniaków o utrudnianiach na szlaku Wody Polskie wydały ulotkę informacyjną, którą będzie można znaleźć we wszystkich portach, marinach, czy punktach informacji turystycznej na Mazurach.

Na szlaku ustawione zostały także tablice informacyjne z mapą wskazującą dokładną lokalizacją utrudnień. Na wejściach do kanałów znalazły się także tablice informujące o pracach remontowych na konkretnym odcinku.

Sygnalizacja świetlna i ruch jednostronny będzie odbywał się na Kanałach Tałckim i Mioduńskim. Na pozostałych kanałach tj. Szymońskim i Grunwaldzkim ruch będzie odbywał się w obie strony, przy lokalnych zawężeniach nie mniejszych niż 16 m światła kanału.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka