ReklamaA1 - Stranda Wiosna Lato

W Ełku chcą uczyć młodzieży szkutnictwa

Bieżące19 stycznia 2022, 6:03
W Ełku chcą uczyć młodzieży szkutnictwa
 fot. mazury24.eu

W Urzędzie Miasta w Ełku odbyło się spotkanie zarządu spółki Elite Shipyard Ełk (Saxdor Yachts), starosty ełckiego, dyrektorów szkół ponadpodstawowych oraz przedstawicieli samorządu miasta i powiatu. Rozmowa dotyczyła możliwości utworzenia na Mazurach nowego kierunku kształcenia dla młodzieży: szkutnik. 

Spółka Elite Shipyard Saxdor aktualnie zatrudnia w Ełku blisko 270 osób oraz deklaruje zapotrzebowanie na kolejnych 300 wykwalifikowanych pracowników. Firma zajmuje się produkcją łodzi motorowych.

Spółka w listopadzie 2021 roku rozpoczęła budowę stoczni na zakupionej od miasta działce w obszarze Parku Naukowo-Technologicznego. Inwestycja będzie kosztowała 36 mln zł, a planowany termin jej zakończenia to październik 2022 roku. W związku z rozwojem firma Elite Shipyard planuje zatrudnienie kolejnych kilkuset pracowników.

Dlatego zarząd spółki wystąpił z zapytaniem o możliwość utworzenia w jednej z ełckich szkół ponadpodstawowych kierunku kształcenia – szkutnik dla młodzieży oraz szkoleń w tym zakresie dla dorosłych.

Podczas spotkania w ratuszu podjęto rozmowy o możliwościach utworzenia w jednej z ełckich szkół ponadpodstawowych nowego kierunku kształcenia, tj. szkutnika (budowanie łodzi, jachtów, kutrów).

Rozmawiano o związanych z tym formalnościach, perspektywach rozwoju młodzieży w tym zawodzie, ofertach zatrudnienia, które oferuje spółka Elite Shipyard Ełk (ełcka stocznia), a także wsparciu szkoleniowym, pozyskaniu kadry pracowniczej.

Dyskutowano również o wyposażeniu pomieszczeń do zajęć praktycznych w zawodzie oraz wspólnych działaniach promocyjnych. Pozytywną opinię w tej sprawie musi również wyrazić Wojewódzka Rada Rynku Pracy. Planowane jest także utworzenie kursu szkutniczego dla dorosłych.

W spotkaniu uczestniczył Paweł Błaszak wiceprezes Elite Shipyard Ełk (ełcka stocznia), Michał Bąk sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, która chce włączyć się w proces tworzenia kierunku i wsparcia edukacji, a także prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, starosta ełcki Marek Chojnowski, wicestarosta Robert Dawidowski, dyrektorzy Centrum Kształcenia Zawodowego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespołu Szkół nr 1, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Ełku, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta Ełku.

Polska jest drugim na świecie, zaraz po USA, producentem jachtów i łodzi. Stocznia Saxdor w Ełku (Elite Shipyard Sp. Z o.o.) jest częścią firmy Saxdor Yachts z siedzibą w Helsinkach. Sieć dystrybucji jachtów Saxdor po dwóch latach działalności obejmuje ponad 40 rynków krajowych na pięciu kontynentach. Saxdor, jako pierwsza skandynawska marka, wszedł również na rynek amerykański poprzez współpracę z największą siecią lokalnych dealerów MarineMax. W najbliższym czasie firma planuje rozpocząć produkcję łodzi na rynek amerykański w Stanach Zjednoczonych.

Z inicjatywy włodarza Ełku w mieście ulokowała się również kolejna firma działająca w branży szkutniczej, czyli Kotniz z Białegostoku. Firma produkuje osprzęt do produkcji łodzi oraz współpracuje z ełcką stocznią Elite Shipyard Ełk.

Na podstawie UM Ełk

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022