ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

W Ełku odsłonią pomnik Alfreda Böhmera

BieżąceHistoria14 sierpnia 2020, 6:07Komentarzy: 1
W Ełku odsłonią pomnik Alfreda Böhmera
 fot. mazury24.eu

Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu zaprasza 16 sierpnia o godz. 16:00 na uroczyste odsłonięcie odbudowanego pomnika Alfreda Böhmera, artysty fotografika, jednego z pierwszych piktorialistów. O fotografie opowie Bogusław Szybkowski – autor Jego biografii. Wydarzenie odbędzie się przy nowej ścieżce pieszo-rowerowej za ul. Zamkową.

16 sierpnia o godz. 16:00 przy nowej ścieżce pieszo-rowerowej za ul. Zamkową w Ełku odbędzie się odsłonięcie odbudowanego pomnika Alfreda Böhmera. W trakcie wydarzenia Bogusław Szybkowski – autor biografii o Alfredzie Böhmerze, przybliży postać fotografa.

Alfred Böhmer - urodził się 13 maja 1858 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu szkoły został oficerem w armii pruskiej, a przed śmiercią awansował na stopień majora. Artysta fotografik, jeden z pierwszych piktorialistów niemieckich światowego formatu. Na swoich artystycznych zdjęciach uchwycił m.in. XIX-wieczne Oppeln (dzisiejsze Opole) oraz Lyck (Ełk). Był nagradzany na światowych wernisażach fotograficznych w Mediolanie, Erfurcie, Amsterdamie czy Hamburgu. Obecnie znanych jest około 40 Jego zdjęć.

Do Ełku Alfred Böhmer  przyjechał w 1902 roku jako oficer rejonowy Okręgu Giżycko gdzie został szefem biura rejestracji ludności. Mieszkał w kamienicy przy niegdysiejszej ulicy Neuestrasse, dziś Mickiewicza. W dniu 21 czerwca 1908 r. Alfred Böhmer żeglował po Jeziorze Ełckim gdzie rozszalała się burza w czasie której utonął.

Po jego śmierci koledzy z jednostki postanowili upamiętnić tę postać, stawiając tablicę pamiątkową przy Jeziorze Ełckim, po jego zachodniej stronie (obecnie przy nowo wybudowanej ścieżce rowerowej). W latach 70. XX wieku pomnik został zniszczony, pozostał po nim tylko niewielki ślad wśród dzikiej trawy. Dlatego została zainicjowana jego odbudowa wraz z tablicą informacyjną.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz