ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

W Ełku rozmawiano o Via Baltica. „To szansa dla regionu”

BieżąceInwestycje30 listopada 2022, 9:01Komentarzy: 2
W Ełku rozmawiano o Via Baltica. „To szansa dla regionu”
 fot. GDDKiA w Olsztynie

„Droga Ekspresowa Via Baltica – szansą rozwoju północno – wschodniej Polski z perspektywy samorządów i inwestorów” - pod takim tytułem w Ełku odbyła się 28 listopada 2022 r. konferencja, która zgromadziła samorządowców, inwestorów oraz przedstawicieli instytucji dostrzegających szanse rozwoju w coraz bliższej już perspektywie zakończenia najważniejszej w naszych regionie inwestycji drogowej.

We wrześniu 2022 roku GDDKiA oddała do ruchu odcinek drogi ekspresowej S61 (Via Baltica) Szczuczyn - Ełk Południe. Na początku 2022 roku oddano do użytku odcinek Wysokie - Raczki, a w przyszłym roku zakończy się budowa odcinka S61 Ełk Południe - Wysokie.

- Ełcki samorząd od 2007 roku zabiegał o tę inwestycję wspólnie z parlamentarzystami oraz innymi samorządami z subregionu EGO (Ełk, Gołdap, Olecko) i województwa podlaskiego. Chodziło wówczas o ustalenie przebiegu trasy ekspresowej Via Baltica z Warszawy przez Łomżę, Ełk, Suwałki. I udało się. Już teraz z otwartych etapów inwestycji skorzystają przedsiębiorcy, inwestorzy, a także mieszkańcy i turyści – informuje Urząd Miejski w Ełku.

Z inicjatywy Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. oraz Prezydenta Miasta Ełku w Ełckim Centrum Kultury odbyła się dziś konferencja pt. Polska Strefa Inwestycji „Droga Ekspresowa Via Baltica – szansą rozwoju północno – wschodniej Polski z perspektywy samorządów i inwestorów”.

W Ełku rozmawiano o Via Baltica. „To szansa dla regionu”

Uczestników przywitał Wojciech Kierwajtys - wiceprezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Następnie Paweł Czemiel - zastępca Dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie przedstawił stan prac nad zakończeniem drogi ekspresowej Via Baltica.

W kolejnej części konferencji odbył się panel samorządowców oraz inwestorów, którzy dyskutowali na temat szans rozwojowych związanych z drogą ekspresową. Panel poprowadził prezydent Ełku. W dyskusji wziął udział m.in. burmistrz Szczuczyna (gdzie droga już istnieje i są dwa węzły), który wyliczał korzyści: zmienia się rolnictwo, łączna wartość inwestycji na terenie gminy Szczuczyn przekroczyła 800 mln zł, utworzonych zostało 1000 miejsc pracy.

Swoją szansę wykorzystał także Ełk, przedsiębiorcy, zainteresowani kolejnymi inwestycjami i rozwojem swoich biznesów, zwracają uwagę na korzyści z lokalizacji firm niedaleko Parku Naukowo - Technologicznego w okolicach obwodnicy oraz drogi Via Baltica.

- Już w tej chwili widzimy, że od momentu, kiedy rozpoczęły się prace budowlane, większym zainteresowaniem cieszyły się grunty położone wzdłuż trasy Via Baltica, wzrosły ich ceny. Co więcej, mamy inwestorów, którzy zainwestowali w Ełku, w pobliżu Via Baltica. Takim doskonałym przykładem jest stocznia łodzi motorowych - zauważył prezydent Tomasz Andrukiewicz.

Wojciech Rydel - ekspert w Centrum Inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu potwierdził, jak dostępność komunikacyjna wpływa na decyzje inwestorów. Natomiast Wojciech Kierwajtys Wiceprezes SSSE S.A zaprezentował dotychczasowe efekty Polskiej Strefy Inwestycji w obszarze zarządzanym przez SSSE S.A.

Większość przedsiębiorców działających na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest uzależniona od szybkiego i sprawnego przewozu towarów i surowców, więc dostępność komunikacyjna - drogowa i kolejowa - jest dla nich „tlenem” niezbędnym do funkcjonowania.

To, co w ostatnich latach udało się osiągnąć w sprawie drogi S61, to także efekt współpracy i wsparcia m.in. posła Wojciecha Kossakowskiego oraz posła Lecha Kołakowskiego.

Na podstawie informacji UM Ełk

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Ruciane Park