ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

W Ełku zmodernizują dworzec kolejowy

BieżąceInwestycje2 grudnia 2020, 17:28
W Ełku zmodernizują dworzec kolejowy
 fot. PKP PLK S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły przetarg na modernizację stacji kolejowej w Ełku. Inwestycja planowana jest na lata 2021-2023. To pierwszy etap przebudowy trasy Rail Baltica na odcinku Białystok - Ełk.

Modernizacja ma objąć m.in. przebudowę peronów, torów i budowę nowego przejścia podziemnego, a także przebudowę towarowej części stacji w Ełku. O ogłoszeniu przetargu na tę inwestycję poinformowano w środę podczas wideokonferencji w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak mówił wiceminister Andrzej Bittel, przetarg rozpoczyna modernizację linii na odcinku Ełk - Białystok. Podkreślił, że prace na polskim odcinku międzynarodowej trasy Rail Baltica są konsekwentnie realizowane, a PKP PLK skutecznie wykorzystują środki unijne w ramach instrumentu "Łącząc Europę" CEF.

- Inwestycja to kolejny krok do budowy kolei bezpiecznej, komfortowej i bardziej punktualnej - zaznaczył wiceminister.

Prezes zarządu PKP PLK SA. Ireneusz Merchel poinformował, że inwestycja planowana jest na lata 2021-2023.

- Zakładamy, że wykonawcę wybierzemy do połowy 2021 r., żeby jeszcze w drugiej połowie roku mógł zacząć pierwsze prace budowlane. Przewidywany czas realizacji tej inwestycji to 24 miesiące - dodał.

Po modernizacji stacji Ełk Osobowy wszystkie trzy perony zostaną podwyższone i poszerzone, co ułatwi pasażerom dostęp do pociągów. Powstanie nowe przejście podziemne. Zamontowane będą nowe wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, na każdym peronie będzie zamontowana winda. Lepszą orientację osobom niewidzącym lub słabowidzącym zapewnią tzw. ścieżki naprowadzające i oznaczenia w języku Braille'a.

W Ełku zmodernizują dworzec kolejowy

Sprawniejsze prowadzenie ruchu na stacji zapewni m.in. wymiana ok. 45 km torów i sieci trakcyjnej oraz 118 rozjazdów. Planowana jest budowa lokalnego centrum sterowania. Zostanie zbudowany wiadukt, który zastąpi przejazd przez osiem torów i znacznie usprawni komunikację w mieście. Przebudowany będzie most kolejowy nad rzeką Ełk.

Modernizacja stacji Ełk Osobowy i Ełk Towarowy odbywa się w ramach projektu "Prace na linii E 75 na odcinku Białystok - Suwałki - Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok - Ełk". Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków UE z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) - "Łącząc Europę".

Na podstawie informacji PKP PLK S.A.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew