ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

W Mrągowie stanęła "ławeczka pamięci"

Bieżące3 sierpnia 2020, 10:33
W Mrągowie stanęła "ławeczka pamięci"
 fot. UM Mrągowo

Na cmentarzu ewangelickim w Mrągowie stanęła ławeczka pamięci. Ma przypominać o dawnych mieszkańcach Mrągowa i okolic, którzy żyli na Mazurach i tworzyli historię tego regionu.

Ławeczkę zainstalowano z okazji jubileuszu Stowarzyszenia Freunde Masurens (Przyjaciele Mazur), które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Ta niemiecka organizacja od lat zajmuje się działalnością charytatywną na rzecz mieszkańców Mazur.

W uroczystości odsłonięcia ławeczki wzięli udział członkowie stowarzyszenia na czele z jego szefem pastorem Fryderykiem Teglerem, burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski i mieszkańcy miasta.

- Od kilku lat cmentarz ewangelicki na nowo ukazuje ślady po ludziach, nazwiskach i po całych pokoleniach, którzy tworzyli dawne Mrągowo i okolice - mówi Zofia Wojciechowska, która od lat przypomina o spuściźnie Mazurów. - Miasto odnawia nagrobki, nieformalne grupy sprzątają teren, a cały cmentarz staje się coraz bardziej urokliwy. Wszystko po to, by ratować pamięć o Mazurach.

Zabytkowy cmentarz ewangelicki znajduje się na wzgórzu u stóp Wieży Bismarka między ulicą Brzozową a Spacerową. Cmentarz istniał w latach 1853-1998. Jest księgą kultury utrwalającą ślady historii, ale również świadectwem naszej tożsamości, łącznikiem z dawnym i dzisiejszym Mrągowem. Cmentarz zmienia swoje oblicze, a od roku prowadzone są na nim gruntowne renowacje nagrobków. W maju odświeżano dwa miejsca pochówku, a także jeden pomnik.

Zobacz Mrągowo na naszych zdjęciach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz