ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

W Piszu powstanie piękny budynek domu kultury

Inwestycje4 września 2020, 6:02
Za kilkanaście miesięcy w centrum miasta stanie architektoniczna perełka.
Za kilkanaście miesięcy w centrum miasta stanie architektoniczna perełka. fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Piszu

Obchodzący w tym roku jubileusz 60-lecia swojego istnienia Piski Dom Kultury zapisze kolejną piękną kartę swojej historii. I to jeszcze w tym miesiącu, bo lada moment ruszy modernizacja i przebudowa wysłużonego budynku, który dzięki inwestycji zyska nowe życie.

To także kolejny etap zmiany wizerunku centrum, w którego północnej części pojawi się atrakcyjny pod względem architektonicznym obiekt. Oficjalne podpisanie umowy odbyło się  3 września. W tym ważnym wydarzeniu Gminę Pisz reprezentowali – Burmistrz Andrzej Szymborski i dyrektor PDK Katarzyna Sobiech. 

W przypadku wyłonienia wykonawcy sprawdziło się powiedzenie „do trzech razy sztuka”.

– To prawda. Trzeci przetarg, do którego przystąpiło sześciu oferentów, przyniósł szczęśliwy finał.  Najwyższą punktację uzyskała firma JL Sp. z o.o. z Piątnicy Poduchownej. Ostateczny koszt realizacji całego projektu wyniesie 13 mln 350 tys. zł. Ponad połowę tej kwoty – 7 mln 650 tys. zł stanowi dofinansowanie, jakie Piski Dom Kultury pozyskał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.  Swoją cegiełkę dołoży też Gmina Pisz, która  pokryje pozostałą kwotę ze środków własnych. Pierwsze wstępne prace związane z projektem rozpoczną się już we wrześniu. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest do końca listopada 2022 roku – informuje Katarzyna Sobiech, dyrektor PDK. 

Co prawda budynek nie będzie zabytkiem, ale powinien z daleka przykuwać uwagę swoim wyglądem. Jednocześnie ma przypominać o przedwojennej historii tego miejsca. 

– Projekt architektoniczny, wykonany przez firmę Urban Architect z Olsztyna, nawiązuje do Hotelu Graf York Hotel, który przez wojną stał tam, gdzie znajduje się obecnie Piski Dom Kultury – mówi Katarzyna Sobiech, dyrektor PDK. 
Aż trudno w to uwierzyć, ale to dopiero pierwszy od…60 lat poważny remont budynku. Na szczęście za kilkanaście miesięcy mało kto będzie pamiętał o przeciekającym dachu, obdrapanej elewacji i innych czynnikach, utrudniających bieżącą działalność PDK-u.

Wyremontowane zostanie właściwie wszystko. Wykonawca wymieni wszystkie instalacje, stolarkę okienną i drzwiową, a także zainstaluje wentylację mechaniczną. Sale dydaktyczne i rekreacyjne dostosowane będą do potrzeb osób korzystających z naszej oferty. Zwiększy się ilość sanitariatów,  jak również pojawi się zewnętrzna toaleta publiczna. Dzięki zamontowaniu wind oraz poszerzeniu korytarzy i drzwi budynek PDK-u będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

- Ważnymi elementami przedsięwzięcia są nadbudowany dach spadzisty, a także w pełni wyposażona nowa sala widowiskowa, mieszcząca 350 widzów. Ostatni z wymienionych elementów stanie w miejscu obecnego parkingu za PDK-iem – opisuje zakres inwestycji dyrektor Piskiego Domu Kultury.  

Inwestycja na pewno utrudni bieżącą działalność placówki, jednak jak zapewnia dyrektor remont będzie prowadzony etapami, tak aby zapewnić ciągłość usług i dostęp do zajęć świadczonych przez Piski Dom Kultury. 

Droga do podpisania umowy, jak przy dużych przedsięwzięciach bywa, była długa. Starania o pozyskanie środków na modernizację Piskiego Domu Kultury rozpoczęły się przed trzema laty – we wrześniu 2017 r. Z uwagi na skalę projektu kwota o jaką aplikował PDK (przypomnijmy ponad 7 mln zł) wykraczała poza budżet przewidziany w puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020. Oś priorytetowa 6 Kultura i dziedzictwo, Działanie 6.1 Infrastruktura kultury, podziałanie 6.1.2 Instytucje kultury. Dobrze przygotowany projekt i cierpliwość zostały wynagrodzone. W pierwszej połowie tego roku, powstała przez 60 latami placówka otrzymała prezent w postaci przyznania dotacji. Oficjalne podpisanie umowy między Gminą Pisz, a Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie, przyznającej dofinansowanie w kwocie 7 mln 650 tys. zł nastąpiło 7 maja br. 

Pierwszym krokiem do zmiany wizerunku PDK-u była zakończona w ubiegłym roku przebudowa amfiteatru. Za prawie 300 tys. zł pozyskanych z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020 wymieniono ławki i oświetlenie wokół amfiteatru, a także położono nawierzchnię z kostki granitowej.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka