ReklamaA1 - Nautica Dni Otwarte

W TVN o nietypowych miejscach kulinarnych na Mazurach

Bieżące22 czerwca 2022, 18:09Komentarzy: 6
W TVN o nietypowych miejscach kulinarnych na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Mazury cieszą się wielkim zainteresowaniem Polaków szczególnie w okresie wakacyjnym. Urokliwe jeziora i świeże ryby przyciągają tysiące turystów. W sztandarowym programie śniadaniowym „Dzień Dobry TVN” Mikołaj Rey postanowił odwiedzić najbardziej smaczne miejsca na Mazurach.

Mikołaj Rey w towarzystwie sternika Marcina Szczubełka wybrał się na wycieczkę łódką po jeziorze Szymon. Okazuje się, że to właśnie tam położona jest niezwykła smażalnia. Nie ma ona połączenia z lądem i dryfuje na barce. Choć w tym rejonie można z powodzeniem złowić sandacza, sielawę i okonia, największym zainteresowaniem smakoszy tam cieszy się miętus.

- 11 lat temu postanowiłem zakończyć pracę w Warszawie. Miałem tam firmę drogowo-budowlaną, a tu sobie dom na stare lata wybudowałem. Stwierdziłem, że jeżeli jest taki duży ruch ludzi na tym jeziorku, to ja będę miał blisko pracę. (...) Zawsze biorę ryby z połowów zimowych. Wtedy są najlepsze warunki. (...) Klienci zazwyczaj chcieli sandacza, ale od iluś lat proszę, żeby spróbowali miętusa. Po tym, jak spróbują tego miętusa, już o sandacza nie proszą - mówił właściciel Żeglarskiej Smażalni, Adam Nicewicz.

Następnie Mikołaj Rey spotkał się z kucharzem i wokalistą. Rui Teles to rodowity Portugalczyk, który najpierw zakochał się w dziewczynie z Mazur, a później w samych Mazurach. Porzucił wybrzeże Atlantyku i posadę nauczyciela wychowania fizycznego, by osiąść w Polsce i raczyć klientów portugalską kuchnią. Jak znalazł się w Sztynorcie?

- Mieszkałem jakiś czas w Polsce, ale myślałem o powrocie do Portugalii. Nie było tu gorąca, a za dużo komarów. Mój szwagier Kamil poprosił mnie, żebym w porcie w Sztynorcie zajął się gotowaniem. Powiedziałem: "Czemu nie?" i to się okazało najlepszą decyzją, jaką kiedykolwiek podjąłem - zdradził Rui Teles w naszym programie.

Teraz Rui Teles prowadzi food-truck Prato do Dia (po polsku: danie dnia), który stoi w pobliżu Baby Pruskiej. Momentalnie wpada on w oko, bo jest żółty i ma namalowane podobizny portugalskich poetów oraz bohaterów, które są dziełem Nuno Saraiva - znanego w Portugalii grafika. W Dzień Dobry TVN Rui Teles przyrządził jedno ze swoich popisowych dań z ośmiornicy, małych ośmiornic i krewetek. Zdradził też, że na Mazurach poznał gitarzystkę Krzysię Górniak, z którą założył zespół Astrolab. Właśnie nagrali pierwszy materiał.

A Wy jakie macie swoje ulubione miejsca gastronomiczne na Mazurach, gdzie lubicie zjeść? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach.

Cały program można obejrzeć tu:

Gdzie zjeść na Mazurach

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 18
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nautica Centrum Motorowodne