ReklamaA1 - Przystań Nautica

W Wilczym Szańcu zobaczymy salę, w której doszło do zamachu na Hitlera

BieżąceHistoria10 czerwca 2020, 6:12Komentarzy: 1
W Wilczym Szańcu zobaczymy salę, w której doszło do zamachu na Hitlera
 fot. mazury24.eu

W Wilczym Szańcu zrekonstruowano wnętrze baraku narad, gdzie 20 lipca 1944 roku przeprowadzono zamach na Hitlera. Nową ekspozycję będzie można zwiedzać od czwartku – poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

Turyści odwiedzający Wilczy Szaniec k. Kętrzyna – dawną kwaterę dowodzenia Hitlera, już w najbliższy długi weekend będą mogli zwiedzić nową ekspozycję historyczną związaną z jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego miejsca.

Będzie ona nosiła tytuł Wolfsschanze 20.07.1944. W dawnym schronie szefa sztabu Keitla zrekonstruowano wnętrze baraku narad, w którym 20 lipca 1944 r. płk. Stauffenberg dokonał próby zamachu na Adolfa Hitlera. Była to najpoważniejsza akcja odsunięcia dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny – wyjaśnił nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

Jakie drobne szczegóły zadecydowały, że wybuch bomby zabił i ranił wiele osób, ale nie samego wodza III Rzeszy? Jak potoczyłyby się losy wojny, gdyby zamach udał się? Ilu ludzi ocaliłoby życie? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi spróbuje udzielić nowa wystawa.

Jak podkreślił, zarządcy obiektu – leśnicy Nadleśnictwa Srokowo dołożyli wielu starań, by odtworzyć wiernie salę narad tuż przed wybuchem bomby.

Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi.

W tym samym schronie prezentowane będą także wyniki poszukiwań prowadzonych na terenie Wilczego Szańca w ostatnich miesiącach. Będą to elementy wyposażenia prawdziwego schronu znanego z zamachu, przedmioty codziennego użytku mieszkańców kwatery, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Jest to efekt owocnej współpracy z grupą poszukiwaczy głównie z gdańskiej fundacji „Latebra”.

Wśród znalezisk są butelki i talerze, pojemniki po kosmetykach, maszynki do golenia, tubki od pasty do zębów, a także szyld z zakładu fryzjerskiego z czasów Hitlera.

Nadleśniczy podkreślił, że wystawa jedynie przedstawia fakty historyczne; nie służy propagowaniu nazizmu ani gloryfikacji i ocenie żadnych postaci historycznych.

Wilczy Szaniec w latach 1941 – 1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało ok 2,5 tys. ludzi. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.

źródło: PAP.

Zobacz Wilczy Szaniec na naszych zdjęciach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina