ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

„Wawel Północy” na Warmii zyska nowe oblicze

Historia13 listopada 2020, 16:07
„Wawel Północy” na Warmii zyska nowe oblicze
 fot. Wikipedia

Nie tylko Mazury są wspaniałym regionem pełnym zabytków. Warto również odwiedzić pobliską Warmię, nierozerwalnie związaną z Mazurami. Tu zaś ciekawie zapowiada się renowacja zamku w Lidzbarku Warmińskim, zwanym nie bez powodu „Wawelem Północy”.

Do 2024 r. za ponad 17 mln zł zostanie zrealizowany kolejny etap konserwacji i restauracji XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim. Projekt dofinansowany z funduszy norweskich zakłada m.in. odtworzenie na międzymurzu ogrodów z czasów bp. Ignacego Krasickiego.

Jak poinformowała kierownik muzeum w lidzbarskim zamku Małgorzata Jackiewicz-Garniec, prace mają zacząć się wiosną i zakończyć w 2024 r. Koszt przedsięwzięcia to prawie 17,5 mln zł. z czego 12,2 mln zł stanowi dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Kultura, koordynowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Remont i nowe ekspozycje

Będzie to trzeci etap prac konserwatorskich prowadzonych przez ostatnie lata w uznawanej za perłę architektury gotyckiej dawnej rezydencji biskupów warmińskich.

- Ogromnie się cieszymy, bo to będzie rzeczywiste zakończenie najważniejszych spraw, które pozostały do zrealizowania - mówiła kierownik lidzbarskiego muzeum.

Zaplanowano m.in. odnowienie murów obronnych i remont mostu, konserwację organów w kaplicy zamkowej, prace konserwatorskie w części piwnic i tzw. gabinecie bp. Krasickiego, rozbudowę oświetlenia i monitoringu.

W ramach projektu powstaną trzy nowe wystawy składające się z tradycyjnych eksponatów i elementów multimedialnych. Odtworzona zostanie dawna kuchnia zamkowa, w której znajdzie się stół edukacyjny umożliwiający prowadzenie warsztatów. Z kolei piwnice zostaną przygotowane do potrzeb wystawy pn. ścieżki archeologiczne.

- W małym pomieszczeniu w przyziemiu przypomnimy mało znaną historię zamkowego sierocińca, co w obliczu obecnej epidemii wzbudzi zapewne duże zainteresowane zwiedzających - powiedziała Jackiewicz-Garniec.

Sierociniec funkcjonował na zamku w latach w 1859-1932. Został utworzony przez bp. Józefa Ambrożego Geritza, z myślą o dzieciach osieroconych podczas epidemii cholery na Warmii.

Biskupie ogrody odzyskają dawny blask

Zagospodarowane będzie otoczenie zamku; w suchej fosie i na międzymurzu mają powstać ogrody nawiązujące do czasów świetności tego miejsca pod rządami bp. Krasickiego, który rezydował w Lidzbarku w latach 1766-1794. Zostaną odrestaurowane stojące obecnie w magazynach dawne rzeźby ogrodowe. Mają być uczytelnione relikty dawnych zabudowań, m.in. pałacu bp. Andrzeja Batorego (zbudowanego pod koniec XVI w. i rozebranego w 1767 r.).

Muzeum z norweskim partnerem zaplanowało również stworzenie ścieżki edukacyjnej pn. "cicha większość", poświęconej służbie pracującej na zamku biskupim.

Źródło: PAP.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz