ReklamaA1 - Stranda Wiosna

Ważne dla wędkarzy na Mazurach. Jedna opłata za łowienie na terenie jezior Wód Polskich

Bieżące3 lutego 2023, 6:43Komentarzy: 1
Ważne dla wędkarzy na Mazurach. Jedna opłata za łowienie na terenie jezior Wód Polskich
 fot. mazury24.eu

1 stycznia 2023 ruszyła „Opłata Krajowa” - drugi, obok projektu „Nasze Łowiska”, program wdrożony przez Wody Polskie, mający za zadanie ułatwić dostęp do jeszcze większej liczby łowisk wędkarskich. Jeśli więc chcecie wędkować na mazurskich akwenach, warto zapoznać się z tymi informacjami.

Dzięki porozumieniom zawieranym przez Wody Polskie z użytkownikami rybackimi, możliwe jest udostępnienie większej ilości obwodów dla wędkarzy. W ramach Opłaty Krajowej wędkarze mogą korzystać z wód dostępnych do wędkowania w ramach programu Nasze Łowiska, jak również wód innych użytkowników rybackich, którzy udostępnili obwody dla wędkarzy w ramach programu Opłata Krajowa tylko za 350 zł rocznie. Aktualnie do dyspozycji jest ponad 100 łowisk w całym kraju.

Ważne dla wędkarzy na Mazurach. Jedna opłata za łowienie na terenie jezior Wód Polskich

Możliwości wędkowania w Polsce są różnorodne. W ramach Programu Opłata Krajowa wniesienie opłaty umożliwia amatorski połów ryb zarówno na wodach, gdzie użytkownikiem są Wody Polskie, czyli obwodach rybackich i łowiskach Programu Nasze Łowiska, jak również w obwodach innych użytkowników rybackich, którzy przystąpili do programu Opłata Krajowa.

Dzięki temu Wody Polskie poszerzyły ofertę łowisk dostępnych dla wędkarzy w ramach jednej opłaty. W 2023 roku została ustalona na poziomie 350 zł, a ulgowa, dla młodzieży do 18. roku życia, to 175 zł. Zezwolenie w ramach Programu Opłata Krajowa może wykupić każdy wędkarz posiadający kartę wędkarską. Wędkarze muszą przestrzegać regulaminu amatorskiego połowu ryb, obowiązującego na danym łowisku.

Program Nasze Łowiska obejmuje wody dostępne do amatorskiego połowu ryb, na których racjonalną gospodarkę rybacką prowadzi bezpośrednio PGW Wody Polskie, a ścisłe ujmując dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.

Natomiast program Opłata Krajowa obejmuje zarówno wody dostępne do wędkowania w ramach programu Nasze Łowiska, jak również wody innych użytkowników rybackich, którzy podpisali z PGW Wody Polskie stosowne porozumienia i tym samym udostępnili obwody dla wędkarzy w ramach programu Opłata Krajowa.

Oba programy służą upowszechnianiu amatorskiego połowu ryb i umożliwiać dostęp do tej formy rekreacji jak największej liczbie obywateli. Ich celem jest, aby dostęp ten był jak najprostszy i jak najbardziej powszechny.  Liczba obwodów należących do obu programów będzie sukcesywnie wzrastać.

Dla uproszczenia zasad wędkowania oraz pozyskiwania wymaganych zezwoleń, a także obniżki opłat i uatrakcyjnienia oferty dla wędkarzy, Wody Polskie przygotowały program „Nasze Łowiska”. To projekt jednego zezwolenia na wędkowanie na terenie całej Polski, którego zasadniczą częścią jest jednolita opłata w wysokości 250 zł na obwodach użytkowanych rybacko przez Wody Polskie.

Na początku do programu należało 27 obwodów rybackich w 4 regionach wodnych. Po blisko roku funkcjonowania „Naszych Łowisk” Wody Polskie zarządzają 94 obwodami rybackimi oraz 2 łowiskami specjalnymi w 7 regionach wodnych, które udostępniają do amatorskiego połowu ryb.  Aktualnie żaden z użytkowników rybackich nie udostępnia tak dużej ilości obwodów rybackich, przy zachowaniu tak niskiej ceny za zezwolenie na amatorski połów ryb.

Więcej na stronie Wód Polskich

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe